Nowy numer 38/2023 Archiwum

Czytelniku, głosuj!

Śląski Wawrzyn Literacki wciąż czeka! Jeszcze tylko do środy 31 lipca można oddawać swój głos na jedną spośród 9 książek nominowanych do tej nagrody.

To już 14. edycja plebiscytu, zainicjowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Jak co roku, każdy zainteresowany może oddać swój głos na - jego zdaniem - najlepszą nominowaną książkę. Jest to zatem także wspaniała okazja dla miłośników czytania do włączenia się w wybór najlepszej pozycji literackiej 2012 roku. - Ja zagłosowałam na "Trociny" Krzysztofa Vargi. Jest to mój ulubiony pisarz, przeczytałam wszystkie jego książki. Najbardziej przypadł mi do gustu "Bildungsroman" jego autorstwa. Co do plebiscytu, to myślę, że jest on dobrą formą dotarcia do czytelnika poprzez różnorodność nominacji. Nowości jest dziś dużo, ale nie zawsze po okładce można stwierdzić, czy treść nam odpowiada, dlatego spotkania, na których nominuje się książki do nagrody Śląskiego Wawrzynu Literackiego, są bardzo pomocne - mówi Adamina Pelczar z Katowic, która jest również jedną z uczestniczek spotkań Klubu Dobrej Książki. Jak zaznacza, przyszła oddać swój głos również dlatego, żeby być bardziej zaangażowaną w przyznaniu nagrody literackiej.

Czytelniku, głosuj!   Urna do głosowania stoi w hallu Biblioteki Śląskiej Agnieszka Jarczyk /GN Oprócz "Trocin" K. Vargi, w tegorocznym plebiscycie są nominowane również: "Niby dziennik ostatni 1981-1987" Zygmunta Mycielskiego, "Pióra. Autobiografia literacka" Marka Nowakowskiego, "Wiersze ponowne" Jarosława Zalesińskiego, "Unsere" Jana Darowskiego, "Szopka" Zośki Papużanki, "Kebab Meister" Darka Foksa, "Ze mnie robaka i z robaka wiersze" Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej oraz "Morfina" Szczepana Twardocha. Swój głos można oddać w holu głównym Biblioteki Śląskiej, gdzie można także obejrzeć wystawę prezentującą wszystkie nominowane książki i sylwetki laudatorów. Głosowanie zakończy się jutro o 20.00. Uroczyste wręczenie nagrody, jaką jest statuetka autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, nastąpi we wrześniu.

Śląski Wawrzyn Literacki to inicjatywa działającego od 1999 r. przy Bibliotece Śląskiej Klubu Dobrej Książki. Nominowane pozycje literackie muszą być napisane przez współczesnego pisarza i po raz pierwszy wydane w roku poprzedzającym nominację. W pierwszej edycji plebiscytu Śląski Wawrzyn Literacki otrzymał Tadeusz Różewicz za tom "Matka odchodzi", natomiast rok temu nagrodę tę "zgarnął" Zbigniew Białas, dzięki książce "Korzeniec".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast