Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nasze Rio


Ponad 600 młodych ludzi spotkało się w Piekarach Śląskich, aby w jedności z papieżem Franciszkiem przeżywać Światowe Dni Młodzieży.

Śpiew, uśmiech, upalna pogoda i mnóstwo młodości. Piekary zamieniły się na trzy dni w śląską stolicę młodzieży. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 26 lipca od modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Potem – tak jak na ŚDM – przedstawiciele młodych wnieśli krzyż i kopię obrazu Matki Bożej.
– Rozpoczynamy Rio na Śląsku i wybieramy przy tym drogę, którą wskazał papież Franciszek, powierzając przebieg i owoce ŚDM Matce Najświętszej – powiedział wikariusz generalny archidiecezji katowickiej ks. Grzegorz Olszowski, inaugurując śląskie święto młodzieży.


Dla uczestników Rio na Śląsku przygotowano atrakcyjny program. Najważniejsze były w nim sprawy duchowe. Dlatego cały czas można było skorzystać ze spowiedzi, a w kaplicy na piekarskim wzgórzu trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Największym przeżyciem była dla młodzieży wspólna modlitwa z papieżem Franciszkiem. Dzięki telemostowi Rio–Piekary Śl. uczestnicy śląskiego święta młodzieży duchowo zjednoczyli się z młodzieżą w Rio de Janeiro.


Drugi dzień spotkania w Piekarach Śl. był „dniem brazylijskim”. Młodzież poznawała odległy kraj, jego zwyczaje i kulturę dzięki warsztatom, m.in. kuchni brazylijskiej i tańca brazylijskiego. W niedzielę zaś po radosnym „marszu brazylijskim”, który przeszedł przez Piekary Śl., doszło do sportowej rywalizacji podczas meczu piłkarskiego Polska–Brazylia. Zagrali w nim m.in. uczestnicy Rio na Śląsku, radni miejscy oraz prawdziwy Brazylijczyk. Wynik meczu podajemy na
 ss. II–III, gdzie znajduje się fotorelacja ze śląskiego święta młodzieży.


Arcybiskup Wiktor Skworc, który celebrował Mszę św. w ostatnim dniu piekarskiego spotkania, zapowiedział młodzieży, że od przyszłego roku w Piekarach będą się odbywały spotkania z cyklu „Letnia Szkoła Wiary”. Dzięki tej inicjatywie nasza archidiecezja będzie mogła aktywnie włączyć się w przygotowanie następnych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama