Nowy numer 42/2021 Archiwum

Inspekcja fotelików w Katowicach

Książę William źle zapiął dziecko w foteliku samochodowym. A ty? Dzisiaj w godzinach 10-18 możesz to sprawdzić.

- Jak pokazują dotychczasowe badania na świecie, 70-85 proc. dzieci przewożonych jest nieprawidłowo. Jest to jedna z głównych przyczyn ich śmierci lub poważnych obrażeń - mówi Paweł Kurpiewski, ekspert ogólnopolskiej kampanii "Inspekcje Fotelików". I zaprasza wszystkich rodziców, żeby w piątek (26 lipca) przyjechali samochodem, z dzieckiem zapiętym w foteliku, do Katowic na ul. Bocheńskiego 99 (przy sklepie "Dziecięcy Ekspert") w godzinach 10-18. Inspektorzy sprawdzą, czy dziecko jest prawidłowo przewożone i ewentualnie będą służyć radą.

Podczas inspekcji sprawdzane są takie aspekty, jak ocena fotelika w niezależnych testach zderzeniowych, kompatybilność siedzenia z samochodem, poprawność i stabilność montażu, a także to, czy fotelik jest odpowiednio dobrany do dziecka i czy jest ono w nim odpowiednio zapięte. Potem jest czas na praktykę pod okiem specjalistów i do tego zaproszeni są rodzice.

Na najmłodszych czekają gry i zabawy, m.in. wyścigi solarnych samochodzików, pokazy jajka-kaskadera, spacer farmera.

Organizatorem akcji są serwis fotelik.info i firma 4CPS - for Child Passenger Safety, zajmująca się szkoleniami, ekspertyzami i doradztwem z zakresu bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Dzięki wsparciu producentów i dystrybutorów fotelików samochodowych wydarzenia organizowane w całej Polsce są całkowicie bezpłatne.

Według statystyk policyjnych, w 2011 roku w Polsce miało miejsce 4077 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 102 dzieci poniosło śmierć, a 4414 doznało obrażeń. Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie może zwiększyć wiedza na temat doboru i montażu przeznaczonych dla nich fotelików.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama