Nowy numer 37/2021 Archiwum

Bakterie - nasi nowi przyjaciele

Już w przyszłoroczne wakacje miasto Świętochłowice planuje otworzyć basen, którego woda będzie oczyszczana przy pomocy roślin, mieszanki kruszyw i przyjaznych dla ludzi bakterii.

- Pamiętam, jak kiedyś basen w Świętochłowicach był perełką architektoniczną. Po 10 latach zarastania zielenią właśnie w Świętochłowicach powstanie pierwszy w Polsce obiekt, który nie będzie oczyszczany za pomocą chloru - chwali inwestycję prezydent miasta, Dawid Kostempski. - W pierwszej kolejności kompleks jest dedykowany mieszkańcom miasta, osobom starszym i dzieciom. Ale liczę, że będzie on promocją Świętochłowic i zainteresuje również ludzi z pobliskich miejscowości - dodaje.

24 lipca została podpisana umowa z wykonawcą - konsorcjum firm: Gliwickim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach i Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym "Budowlani" Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu. Do końca października mają zostać zakończone prace przedprojektowe i projektowe. Następnie rozpoczną się prace budowlane, tak aby 1 lipca móc otworzyć kąpielisko.

Technologia w takich obiektach od dawna wykorzystywana jest na terenie Austrii, Niemiec i Włoch. Wartość projektu to 15,4 mln zł. 10,8 mln pokrytych zostanie z niskooprocentowanej pożyczki europejskiej Jessica zaciągniętej do 2027 roku.

Kompleks ma obejmować zrewitalizowany basen główny wraz z atrakcjami wodnymi, m.in.: zjeżdżalniami rynnową oraz prostą, gejzerami, skałką do skoków oraz leżanką napowietrzającą na 5 osób. Całość otoczona będzie piaszczystymi oraz trawiastymi plażami. Basen główny będzie miał powierzchnię 1200 mkw i podzielony zostanie na kilka funkcji: sportową z 4 torami pływackimi, rekreacyjną o głębokości 1,5 metra oraz plażową o głębokości jednego metra. Obok niego stanie osobny zbiornik wodny - strefa regeneracyjna, w której woda będzie filtrowana przez rośliny, odpowiednio dobraną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie.

W parku wybudowany zostanie budynek wielofunkcyjny, w którym mieścić się będą 2 sale fitness, 6 boisk do gry w squasha, kawiarnia oraz biura administracji obiektu. Dzięki niemu obiekt będzie mógł zarabiać nawet w zimie.

W górnej części budynku zostaną zamontowane kolektory słoneczne, które będą podgrzewać wodę w basenie. Umożliwi to korzystanie z niego również wiosną i jesienią.

Powstanie też park linowy, który będzie przeznaczony dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Będzie obejmował kilka tras - szkoleniową z trzema przeszkodami linowymi; trasą dla dzieci z dwunastoma przeszkodami, średnią z osiemnastoma i trudną z dwudziestoma. Obok boiska do siatkówki pojawi się też ścianka wspinaczkowa o powierzchni 50 mkw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama