NFZ wychodzi do pacjenta

Zamiast jeździć do Katowic mieszkańcy Bytomia mogli zapisać się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta w swoim mieście. W czwartek od południa do wieczora pracownicy śląskiego oddziału NFZ pomagali im założyć konto ZIP, czyli systemu, który umożliwia każdemu pacjentowi w dowolnym momencie sprawdzenie wykonanych na jego rzecz usług medycznych.

Nie musisz jechać do Katowic, żeby zapisać się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Ślaski NFZ w centrum handlowym Agora w Bytomiu ustawił swój mobilny punkt, w którym chętni mieszańcy Bytomia i okolic mogli założyć swoje konto w ZIP. 

ZIP został uruchomiony 1 lipca 2013 r. w całej Polsce jako ogólnopolski serwis udostępniającym w bezpieczny sposób on-line zarejestrowanym użytkownikom dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia gromadzone od 2008 r. przez NFZ.

Mogą z niego korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń oraz nieubezpieczone mające prawo do świadczeń w przeszłości, a także ubezpieczające się dobrowolnie. Rejestracja w systemie i korzystanie z niego są bezpłatne.

Od południa do wieczora na parterze galerii handlowej Agora w Bytomiu stanął mobilny punkt ZIP, w którym pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia wydawali osobiste loginy i hasła do ZIP. Aby założyć konto wystarczy być osobą pełnoletnią i okazać dowód osobisty. W bytomskim centrum handlowym jeszcze przed rozpoczęciem zapisów ponad 40 osób ustawiło się w kolejce.

System ZIP informuje pacjenta m.in.  o tym, gdzie i kiedy się leczył i ile kosztowało to NFZ, gdzie i kiedy wykupił refundowaną receptę i ile zapłacił za to NFZ, gdzie złożył deklarację do lekarza, pielęgniarki lub położnej  oraz w kolejce do których uzdrowisk i specjalistów czeka.

Poprzez portal pacjent może dowiedzieć się o programach profilaktycznych, leczeniu za granicą oraz miejscach gdzie można otrzymać pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Aby zapisać się do ZIP trzeba wypełnić wniosek w Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach lub w jednej z delegatur w Bielsku-Białej, Częstochowie, Dąbrowie-Górniczej, Gliwicach, Rybniku. Śląski oddział NFZ umożliwił zapisanie się do ZIP w mobilnych punktach rozstawionych w różnych centrach handlowych na terenie województwa.

Wniosek można wypełnić także przez internet na www. zip.nfz.gov.pl jednak wtedy i tak po odbiór loginu i hasła trzeba zgłosić się osobiście do Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur wskazanej przy zapisie. 

Więcej w numerze 30. katowickiego dodatku GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..