GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Film o przyłączeniu Śląska do Polski

16 lipca mija 91. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji Muzeum Historii Polski opublikowało w internecie film.

To film poświęcony jednemu z przywódców III powstania śląskiego i pierwszemu wojewodzie śląskiemu po przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej w 1921 r. - Józefowi Rymerowi (1882-1922). Barwną opowieść o nim przedstawia w filmie Czesław Rymer, jego syn i świadek wydarzeń sprzed 91 lat. W filmie wypowiada się też prof. Franciszek Marek, historyk z Uniwersytetu Opolskiego i syn powstańca śląskiego.

Właśnie 16 lipca mija 91. rocznica podpisania w Katowicach dokumentu o przejęciu wschodniej części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą Polską. Wydarzenie to było rezultatem III powstania śląskiego, ostatniego z trzech zbrojnych zrywów Film o przyłączeniu Śląska do Polski   Wydanie nadzwyczajne "Gońca śląskiego" sprzed 91 lat www.muzhp.pl polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921. Było to jedno z dwóch powstań w historii Polski (obok wielkopolskiego), które zakończyło się sukcesem.

Muzeum Historii Polski, na którego stronie internetowej: www.muzhp.pl film został opublikowany, prężnie działa w Warszawie, choć państwo nadal nie zbudowało dla niego siedziby.

Józef Rymer - pierwszy wojewoda śląski
MuzHPtv

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast