Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Święto śląskich pszczelarzy

W czasie XII Spotkania Pszczelarzy Śląskich w środku lasu między Katowicami a Tychami, Mszę św. odprawi abp Wiktor Skworc.

Mszę św. abp Skworc odprawi w niedzielę 14 lipca na trutowisku "Hamerla", na polanie wśród rozległych murckowskich lasów. Trutowisko to miejsce położone z dala od innych pasiek. Jest ważne dla hodowli pszczół: to tutaj matki pszczele są zapładniane przez trutnie, które pochodzą z jednej linii. Dzięki temu można uzyskać matki o określonych cechach - pszczoły pochodzące od takich matek będą np. miodne i mało agresywne.

W Polsce są tylko trzy trutowiska. Spotkanie na polanie Hamerla organizuje Śląski Związek Pszczelarzy.

Program

Godz.10.00 - Msza Św. w intencji pszczelarzy i ich rodzin, którą odprawi arcybiskup Wiktor Skworc w koncelebrze z kapelanem pszczelarzy śląskich ks. Grzegorzem Kotyczką, kapelanem leśników śląskich ks. Mikołajem Skawińskim i ojcem Alanem Ruskiem - franciszkaninem z Panewnik.

Godz. 11.15 - oficjalne rozpoczęcie, powitanie uczestników i zaproszonych gości

Godz. 11.30 - wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych pszczelarzy

Godz. 11.45 - wystąpienia zaproszonych gości

Godz. 12.45 - wykład dr Marii Zoń - doktor nauk weterynaryjnych - na temat najpowszechniej występujących obecnie chorób pszczół oraz wykład profesora Ryszarda Czarneckiego z Krakowa na temmat apiterapii.

Godz. 13.15 - konkurs wiedzy o pszczołach i produktach pszczelich (przewidziane cenne nagrody)

Poza tym:

- wystawa z okazji 140 urodzin Emanuela Biskupka połączona z promocją książki "Historie i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy" autorstwa Adama Wilczyńskiego

- występ Zespołu Folklorystycznego “Bojszowianie”

- zabawa taneczna - przygrywał będzie zespół muzyczny

Ks. Grzegorz Kotyczka, kapelan Śląskiego Związku Pszczelarskiego ASI

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama