GN 32/2018 Archiwum

Czyszczenie i renowacja

Przy zachodniej elewacji archikatedry Chrystusa Króla stają rusztowania – rozpoczyna się remont.

– To projekt rozpisany na cztery lata. Zakłada czyszczenie i naprawę ubytków w elewacji, m.in. w gzymsach, które znajdują się wokół okien, oraz schodach – wyjaśnia ks. Mirosław Piesiur, archidiecezjalny ekonom. – Zastosujemy metodę, która została dopuszczona przez konserwatora zabytków.

Budynek katowickiej archikatedry powstał w latach 1927–1955. Budowę, symbolicznym wykopaniem ziemi pod fundamenty, rozpoczął 5 czerwca 1927 r., w uroczystość Trójcy Świętej, bp Arkadiusz Lisiecki. Autorami projektu bryły byli Zygmunt Gawlik i Franciszek Mączyński.

Więcej w numerze 29. katowickiego dodatku GN.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama