Nowy numer 33/2018 Archiwum

Centrum Katowic wolne od Armii Czerwonej

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej stojący na placu Wolności zniknie z centrum Katowic. Władze miasta na jego przeniesienie na cmentarz żołnierzy radzieckich wygospodarowały 50 tys. zł - informuje "Dziennik Zachodni".

Maciej Biskupski, asystent prezydenta Katowic Piotra Uszoka, nie wie jeszcze, kiedy pomnik zostanie przeniesiony. "Na razie mamy zgodę wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" - powiedział DZ.

Pomnik na pl. Wolności stoi już ponad 60 lat. Spory, czy postument czerwonoarmistów powinien tu stać, trwają od lat. Np. w 2000 r. Związek Solidarności Polskich Kombatantów z Katowic napisał do władz miasta prośbę o przywrócenie na pl. Wolności mogiły nieznanego powstańca i przeniesienie pomnika Wdzięczności na cmentarz żołnierzy radzieckich.

Przeczytaj też komentarz: Bolszewicy na cmentarz

« 1 »

Zobacz także

 • kama
  02.07.2013 15:02
  informuje "DZ" ... Katowice centrum aglomeracji górnośląskiej nie ma żadnego własnego tytułu prasowego. Zlikwidowano i wyprowadzony majątek Domu Prasy, zlikwidowano tytuły prasowe. Nie wielka to radość, że usunięto pomnik, skoro skutecznie i celowo usunięto z życia społecznego żywotne nie symboliczne elementy życia obywatelskiego.
  doceń 3
 • Nefretete
  02.07.2013 18:41
  Szkoda, że my Polacy, w swoim zacietrzewieniu zapominamy, że to Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz - Birkenau, że wyzwoliła nas spod okupacji nazistów. Szkoda, że my Polacy, nie wiemy komu i za co tak naprawdę powinniśmy być wdzięczni.
  "wdzięczność" w naszym, Polaków, wydaniu, to peany na rzecz "wolności" po 1989 r., która gospodarkę polską doprowadziło do ruiny, która przyczyniła się do utraty miejsc pracy przez milionów Polaków.
  Szkoda, że nam, Polakom, często zniekształca się obraz rzeczywistości, bo tacy jesteśmy zachłyśnięci "wolnością", którą należałoby raczej przeklinać, niż gloryfikować.
 • Nefretete
  02.07.2013 18:50
  Dlaczego od dłuższego czasu żaden z moich komentarzy nie jest publikowany? Nie używam wulgarnych słów, nikogo nie obrażam... A więc dlaczego? Czy wystarczającym powodem dla permanentnej cenzury moich wpisów jest to, że mam swoje zdanie? Jeśli tak, to czy intencją Państwa jest zbieranie wyłącznie pochwał na temat zamieszczanych tu artykułów?
  Czy do tego Państwo zmierzają, że chcą otoczyć się wyłącznie klakierami? Pozwalacie, że widnieją tu wpisy, iż "okupant sowiecki był gorszy od nazistowskiego", podczas gdy mój komentarz, który nie jest aż tak fanatyczny i po prostu głupi, nie może się pojawić?
  Czy mam posługiwać się oficjalnymi pismami do Redakcji z prośbą i pisemne wyjaśnienie zaistniałego stanu rzeczy? Czy może raczej opisać Państwa dziennik w o wiele bardziej wiarygodnym medium...
  doceń 0
 • Savonarola
  06.07.2013 06:40
  Jak juz zniknie z centrum Katowic pomnik wdziecznosci,to proponuje na jego miejsce wzniesc najwiekszy na swiecie pomnik Jana Pawla II,albo matki Teresy z Kalkuty,albo sw.Barbary-patronki gornikow.Taki wielki,do samego nieba,tylko nie z brazu,czy miedzi ,bo trzeba go bedzie pilnowac!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama