Nowy numer 39/2023 Archiwum

60 lat chóru ewangelickiego

Działa przy parafii ewangelickiej w Mysłowicach, ale skład ma ekumeniczny.

Chór Jubilate Deo, którym dyryguje Joanna Bliwert-Hoderny, w niedzielę, ostatniego czerwca, świętował swoje sześćdziesiąte urodziny. Chór działa przy parafii ewangelicko-augsburskiej Apostołów Piotra i Pawła, nie jest jednak ściśle chórem tylko tej jednej parafii, a śpiewaczą grupą ekumeniczną.  W jego szeregach bowiem są chórzyści z całego niemal dekanatu mysłowickiego, którzy śpiewają również w swoich chórach parafialnych.

Z okazji jubileuszu chór dał koncert w mysłowickiej świątyni ewangelickiej, Zjawili się prezydent Edward Lasok, ewangelicko-augsburski biskup Tadeusz Szurman, przedstawiciele chórów z Mysłowic, z Katowic, Rudy Śląskiej, Trzyńca i specjalni goście – chórzyści z Holandii.

Każdy jubileusz, ten mniejszy czy większy to okazja nie tylko do okolicznościowych życzeń ale również do nagród i odznaczeń, w przypadku chóru  za wieloletnią działalność artystyczną na niwie śpiewaczej. Z rąk biskupa Szurmana dyrygentka Joanna Bliwert-Hoderny otrzymała najwyższe odznaczenie w kościele ewangelicko-augsburskim - „Różę Lutra”. Od Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr chór otrzymał Złotą odznakę III  stopnia. Były kwiaty, serdeczności i wspaniały śpiew, zarówno samych jubilatów, jak i zaproszonych do śpiewania najmłodszych parafian kościoła ewangelicko-augsburskiego, czyli uczestników szkółki niedzielnej przy tej parafii oraz uczniów Ogniska Muzycznego "Amadeusz".

Koncert jubileuszowy, rozpoczęty wspaniałym wejściem chórzystów prowadzonych przez dyrygentkę - z pieśnią na ustach -  do kościoła,  miał cztery bloki tematyczne. Była część składająca się z Mszy różnych kompozytorów, była muzyka hebrajska i utwory z kultury anglo-amerykańskiej. Był również blok utworów z dawnych lat z akompaniamentem organowym i skrzypcowym w wykonaniu Katarzyny Piątek i Zdzisława Smucerowicza.

Historia chóru Jubilate Deo sięga czasów dawniejszych niż 60 lat, bo przełomu XIX i XX wieku. W czasie II wojny światowej chór zawiesił działalność i wznowił ją po przerwie, dzięki zaangażowaniu Adama Korfantego. To on właśnie podczas jubileuszowego koncertu w mysłowickiej świątyni dyrygował tym chórem do pierwszego wykonanego utworu pt. "Śpiewajcie Panu".

W kolejnych latach pracę dyrygenta wspierał też (zmarły już) prof. Mirosław Bliwert - muzyk, pedagog i organista parafialny, który stworzył dla chóru wiele znakomitych kompozycji, w tym np. „Milion kościołów" i "Jubilate Deo". Te pieśni zostały także wykonane z okazji jubileuszu.

Joanna Bliwert-Hoderny objęła dyrygenturę po A. Korfantym w 1987 roku. Od początku lat 90-tych chór stale współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta – z MOK, Urzędem Miasta czy Muzeum Miasta. Chór ma na swoim koncie artystycznym trzy nagrane płyty z muzyką religijną. Koncertuje podczas nabożeństw ewangelickich, z okazji uroczystości świeckich, w Hospicjum Cordis i Areszcie Śledczym z okazji świąt.

Ekumeniczna grupa ma szansę doczekać kolejnych jubileuszy, bo do chóru zgłasza się sporo młodych osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast