Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zmarł Jacenty Jędrusik

Jacenty Jędrusik miał dopiero 59 lat. O jego śmierci poinformował we wtorek Teatr Rozrywki w Chorzowie, z którym aktor był związany ponad 20 lat.

Zmarłego aktora nazywano często jednym z najbardziej wytrawnych aktorów województwa śląskiego i wielką osobowością chorzowskiej sceny. Na jej deskach wcielał się w role m.in. Konferansjera i Generała Haiga w "Rozkosznej wojnie", Mistrza Ceremonii w "Cabarecie", Lejzora Wolfa w "Skrzypku na dachu", Starego w "Śladach", Perona w "Evicie", służącego Sancho Pansy w "Człowieku z La Manchy", króla Heroda w "Jesus Christ Superstar", Francisa Otisa w "Canterville Ghost" i księdza Piórko w "Terapii Jonasza".

Jacenty Jędrusik urodził się 23 maja 1954 roku w Siemianowicach Śląskich. Był absolwentem łódzkiej "filmówki". W Kaliszu zaangażował się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego jako aktor dramatyczny. Potem podjął pracę w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego (1980-1989). Z Teatrem Rozrywki w Chorzowie był związany już od 1987 roku.

Zmarły aktor trzy razy był laureatem Złotych Masek. Grał też w kilkunastu filmach fabularnych, m.in. "Wojna i miłość" w reżyserii Moshe Mizrahiego, "Na straży swej stać będę" Kazimierza Kutza. W grudniu 2012 roku Jacenty Jędrusik otrzymał Złotą Honorową odznakę "Zasłużony dla województwa śląskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama