Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kontrakt na dokończenie "Śląskiego" zerwany

Konsorcjum firm, które miały wykonać zadaszenie i infrastrukturę techniczną Stadionu Śląskiego, odstąpiło od kontraktu.

Mostostal Zabrze wydał 21 czerwca oświadczenie o odstąpieniu od umowy konsorcjum budującego Stadion Śląski. "W związku z zaistniałym po stronie Zamawiającego (marszałka Województwa Śląskiego) opóźnieniem, jak również istotnym niedopełnieniem przez Zamawiającego zobowiązań kontraktowych, Konsorcjanci konsorcjum w składzie: Hochtief Polska (Lider konsorcjum), Hochtief Solutions AG, Mostostal Zabrze Holding S.A. i Thermoserr Sp. z o.o. (zwanego dalej Wykonawcą) podjęli decyzję o skorzystaniu z ustawowego i umownego prawa do odstąpienia od Kontraktu". W oświadczeniu Mostostalu czytamy też: "Chcielibyśmy zaznaczyć, iż Wykonawca wielokrotnie wykazał dobrą wolę do kontynuowania realizacji Inwestycji, czego dowodem były podpisywane kolejne aneksy techniczne. W praktyce oznacza to, iż oczekuje już dwa lata na poprawny projekt zadaszenia Stadionu".
Na pismo Mostostalu własnym oświadczeniem zareagował tego samego dnia Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. "Niestety, mimo daleko posuniętej przez Województwo Śląskie woli do kompromisu, zaproponowane przez wykonawcę warunki dalszej realizacji kontraktu nie pozwoliły na zawarcie porozumienia. Województwo Śląskie musi stać na straży finansów publicznych i szeroko rozumianego interesu publicznego, toteż jakiekolwiek dalsze ustępstwa oznaczałyby negatywne konsekwencje zarówno dla Województwa, jak i dla samej budowy. Niezależnie od tego został przekazany wykonawcy projekt porozumienia, na mocy którego w sposób polubowny uregulowane miałyby zostać kwestie związane z przejęciem i przekazaniem placu budowy, jak i całej związanej z tym dokumentacji" - czytamy w oświadczeniu samorządu województwa śląskiego.
Kiedy gruchnęła wieść o zerwaniu kontraktu, pojawiły się też pytania, czy oznacza to już koniec Stadionu Śląskiego - kolosa, którego ślimacząca się modernizacja wpędza województwo w coraz wyższe koszty. Nawet, jeśli uda się ją dokończyć, "Śląski" i tak będzie odstawał od nowocześniejszych stadionów w innych polskich miastach. Wątpliwości zostały jednak przecięte w ostatnich zdaniach oświadczenia Urzędu Marszałkowskiego: "Zaistniała sytuacja nie oznacza zakończenia modernizacji. Niebawem ogłoszone zostanie nowe postępowanie przetargowe".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama