Nowy numer 38/2021 Archiwum

Do zadań specjalnych


– Animowanie, czyli ożywianie zawsze zaczynamy od siebie samych. Później chcemy ożywiać innych – przypomniał metropolita katowicki ministrantom.

Bartosz Ostrzołek z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie jest ministrantem od 10 lat. W sobotnie przedpołudnie razem z ponad 80 innymi chłopakami z całej archidiecezji został ustanowiony animatorem. Do tej chwili przygotowywał się dwa lata. – Ustanowienie było dla mnie dużym przeżyciem. Zdecydowałem, że chcę zostać animatorem ministrantów, ponieważ zauważyłem, że jest taka potrzeba. Chcę pomagać naszemu księdzu opiekunowi. W naszej parafii jest nas około 40 – argumentuje.


Podczas ustanowienia nowi animatorzy otrzymali krzyże oraz pasy animatorskie, które będą wyróżniać ich spośród innych służących przy ołtarzu ministrantów. Dodatkowo ponad 100 chłopaków przystąpiło do rocznego kursu przygotowawczego.


– To są ludzie do zadań specjalnych. Do nich powinno należeć przygotowanie uroczystości czy nadzwyczajnych wydarzeń parafialnych – mówi ks. Cezariusz Wala, duszpasterz archidiecezjalny. – Na co dzień powinni być przykładem dla młodszych chłopaków, np. poprzez uczestnictwo we Mszach św. w tygodniu, nie tylko w niedziele. Poza tym powinni mieć w sobie inicjatywę: dawać pomysły na ożywienie wspólnoty, inicjować wspólne wycieczki, obserwować, czego potrzeba wspólnocie – wymienia opiekun.


Mszę św., podczas której zostali ustanowieni nowi animatorzy, sprawował abp Wiktor Skworc. – Słowo „ministrant” pochodzi od słowa „minister” – ten, który służy. Czasem ministrowie naszego rządu zapominają, że to słowo pochodzi od słowa „służyć”. Ministrant to „ten, który służy” Bogu i człowiekowi. A skąd pochodzi słowo „animator”? Od słowa „anima”, czyli po prostu „dusza”. Animator powinien zatem być duszą, która ożywia – przypomniał zebranym w krypcie katowickiej archikatedry.
Podczas Mszy św. zostały również poświęcone świece, które zostaną wręczone opiekunom grup rekolekcyjnych podczas rozesłania 18 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama