Nowy numer 33/2018 Archiwum

Katolickie Kościoły wschodnie

Czym są katolickie Kościoły wschodnie? Ile ich jest? Co na ich temat napisano w Dekrecie o Kościołach wschodnich? Gośćmi Joanny Raś są ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik.

Mówimy o Kościołach, które nigdy nie zerwały jedności z Rzymem, ale nie są Kościołami obrządku łacińskiego. Są w pełni katolikami, dokładnie tak samo jak każdy z nas. Różnią się liturgią, duchowością i wewnętrzną dyscypliną (prawem kanonicznym). To wszystko mieści się w pojęciu "obrządek".

Dokument soborowy mocno podkreśla: wielość jest dobra. Kościół katolicki (powszechny) żyje wszystkimi tradycjami. Nie tylko łacińską. Dekret zachęca, by katolicy rytu łacińskiego poznawali te obrządki, ich liturgię i duchowe bogactwo. 

Druga część rozmów o synodzie i dokumenty I Synodu Archidiecezji Katowickiej. Dziś o trzeźwości i ruchach walczących o trzeźwość narodu.

W trzeciej części audycji rozmowa o ankietach synodalnych. Mówią: ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama