Fundusz Stypendialny Archidiecezji Katowickiej im. bł. ks. Emila Szramka przyznał stypendia 73 uczniom i studentom z 33 parafii.
Na uroczystość wyróżniona młodzież przybyła ze swymi rodzinami i proboszczami, m.in. z Łazisk, Bierunia, Jastrzębia i Katowic. Największa grupa reprezentowała rydułtowską parafię pw. św. Jerzego.
W katowickim kościele Mariackim spotkali się w kolejną rocznicę beatyfikacji ks. Emila Szramka, patrona fundacji. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny ks. Grzegorz Olszowski.
Przypomniał młodzieży, że nieustannie jesteśmy obdarzani przez Boga różnymi darami, które są dowodem Jego troski. Zaznaczył, że dar jest dany i zadany po to, aby czynić jeszcze większe dobro. Jako szczególny dar przybliżył im wolność. - Prawdziwa wolność nie polega na tym, że robię, co chcę, lecz zwraca się ku dobru - mówił ks. Olszowski. Zaapelował do zgromadzonej młodzieży o otwartość na działanie Ducha, który pozwoli im dostrzec, co jest dobre, a co złe. - Przykazania są drogą do wolności. Nie ograniczają, lecz pokazują, jak żyć, aby być wolnym - zaznaczył wikariusz generalny.
Fundusz Stypendialny Archidiecezji Katowickiej im. bł. ks. Emila Szramka został powołany 25 marca 2003 r. Wcześniej stypendia im. bł. ks. Emila Szramka przyznawała redakcja "Gościa Niedzielnego". Ponieważ potrzebujących było coraz więcej, powołany został specjalny fundusz.
Kandydatów do stypendium zgłaszają księża proboszczowie. Otrzymują je zdolni i pracowici uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych, uczniowie szkół średnich oraz studenci pierwszego roku. W pierwszej kolejności dostaje je młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem. Stypendyści w czasie wakacji odbywają kilkudniowe spotkanie formacyjne.
Stypendia mają podnosić szanse edukacyjne młodzieży z archidiecezji katowickiej. Zdolnym i pracowitym uczniom i studentom z uboższych rodzin umożliwiają uczęszczanie do szkół i uczelni o wysokim poziomie po to, aby w przyszłości mogli sprawować różne funkcje w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.
Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii Mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie powstań śląskich i plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry.
Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.