Nowy numer 33/2018 Archiwum

Stypendyści na start!

W czwartek 13 czerwca o godz. 15 w kościele Mariackim w Katowicach odbędzie się wręczenie stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka.

Stypendia im. bł. ks. Emila Szramka początkowo przyznawała redakcja „Gościa Niedzielnego”.

Ponieważ potrzebujących było coraz więcej, powołany został Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka, który wspomaga finansowo młodych, zdolnych, niezamożnych uczniów i studentów.

Stypendyści w czasie wakacji odbywają też kilkudniowe spotkanie formacyjne. Kandydatów do stypendium zgłaszają księża proboszczowie.

Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii Mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie powstań śląskich i plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Program uroczystości wręczenia stypendiów w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach:

14.30 – powitanie i nabożeństwo ku czci bł. ks. Emila Szramka
15.00 – Eucharystia pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. Grzegorza Olszowskiego
16.00 – wręczenie dyplomów stypendialnych młodzieży
16.30 – spotkanie przy stole w sali bł. Jana Pawła II

Wypowiedź ks. dr. Andrzeja Suchonia, proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama