Nowy numer 42/2019 Archiwum

Lekarze: Domagamy się zakazu "In vitro"

List otwarty Oddziału Śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

W obliczu podjęcia decyzji o finansowaniu procedury „In vitro”, my lekarze zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich, Oddziale Śląskim, zwracamy uwagę na ogrom zła, krzywdy i szereg nieprawidłowości związanych z tą procedurą.

Oddzielenie prokreacji od aktu seksualnego, aktu małżeńskiego zawsze niesie ze sobą złe społeczne konsekwencje oraz jest szczególnie niekorzystne dla dzieci przychodzących na świat wskutek działania osób trzecich. Pociąga także za sobą nieuchronnie redefinicję ojcostwa, macierzyństwa, wierności małżeńskiej, wprowadzając zamęt w relacjach rodzinnych i niszcząc tym samym fundamenty życia społecznego.

Zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych i „wyprodukowanie” dziecka poprzez techniczną interwencję osób trzecich jest wyrazem braku szacunku dla godności życia ludzkiego.

Procedura „In vitro” jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna.

Jako lekarze stwierdzamy z mocą, iż metoda „In vitro” nie leczy niepłodności, a umożliwia jedynie „wyprodukowanie” dziecka; co więcej może stanowić ryzyko dla życia i zdrowia matki oraz dziecka. Natomiast powołaniem i obowiązkiem lekarskim jest ratowanie życia i zdrowia. W tym miejscu podkreślamy, że procedura „In vitro” nie ratuje życia ani zdrowia ale je niszczy, co jest całkowicie sprzeczne z etyką lekarską.

Procedura ta jest radykalnie sprzeczna z ekologią prokreacji, zastępując naturalne środowisko poczęcia i początkowego rozwoju człowieka, jakim jest łono matki, przez „szkło”, a w skrajnym przypadku przez system głębokiego zamrażania (do temperatury −195°C).

Procedura „In vitro”, na różnych etapach jej stosowania, narusza trzy artykuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:

Art. 30. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych;

Art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia;

Art. 40. Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych;

oraz

art. 157a kodeksu karnego: § 1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Procedura „In vitro” jest rażąco niezgodna z troską o ludzkie życie, etyką i obowiązującym prawem, dlatego my lekarze domagamy się całkowitego prawnego zakazu stosowania metody „In vitro”!

Metoda ta powstała jako odpowiedź na pragnienie posiadania potomstwa przez małżeństwa niepłodne. Technika „In vitro” nie leczy niepłodności i jest niezgodna ze sztuką lekarską. Współczesna medycyna wypracowała etyczną i efektywną metodę leczenia niepłodności – naprotechnologię, którą my jako lekarze popieramy i promujemy.

Zarząd Oddziału Śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
Prezes - dr n. med. Elżbieta Kortyczko
Wiceprezes - dr Barbara Kopczyńska

Przeczytaj komentarz Brawo lekarze!

« 1 »

Zobacz także

 • mania
  11.06.2013 07:09
  Witam,
  Od 17 roku mam zdiagnozowane PCO. Jestem bezpłodna. Staramy się z mężem od przeszło roku o dziecko, w tym pół roku z pomocą lekarza (środki farmakologiczne) niestety nic nie działa. Jestem juz wykończona tym wszystkim, moje zycie kreci sie wokół jednego. Byłam u kilku gin na konsultacjach i niestety nie mogą mi za wiele oferować. To choroba genetyczna, nie da się jej wyleczyć a pozatym w moim przypadku jest bardzo zaawansowana. Ostatnio pojawiła się propozycja pobrania jajeczek własnie do in vitro. Nie wiem co zrobić. Jeszcze rok temu kategorycznie bym odmówiła ze względu na swoja wiare, ale teraz nie wiem czy mam dalej siły się przed tym bronić. Nie wiem co zrobić. Nie zdecydowałam jeszcze. Proszę nie pisać o adopcji. Chcę mieć dziecko mojego męża, zeby miało jego rysy i charakter. Szukam teraz kompromisu z tym co zrobić. Jeśli już się zdecyduje to mam zamiar wykorzystać wszystkie zarodki choćbym miała mieć 20 dzieci. To co napisałam zrozumie tylko osoba która ma taki sam problem.
 • bittersweet
  11.06.2013 14:52
  Znam takich lekarzy - jedno lekarskie malzenstwo ma siedmioro dzieci. Zgodnie z zasada (cytuje): "ile Bog da".
  Chron mnie Panie przed takimi lekarzami.
 • bittersweet
  11.06.2013 21:52
  @jesienna
  Nie tyle chodzi mi o ilosc dzieci ile o podejscie. "Ile Bog da" - czyli zdawanie sie na przypadek przedstawicieli tej profesji nie nastraja mnie jako potencjalnego pacjenta optymizmem.
  Odpowiadajac na pytania: nie twierdzili ze to problem, ale przyznali ze nie planowali tylu dzieci. Pojawia sie pytanie dlaczego lekarze nie stosowali antykoncepcji. Czy ich stac na tyle? Obydwoje sa lekarzami - sama sobie odpowiedz na to pytanie.
 • godzilla
  11.02.2019 20:27
  Krótko, bo juz wiele razy o tym pisałam: 1. Na zasadzie "omijania problemu" działa wiele procedur medycznych - również naprotechnologia, więc proszę sobie ten "argument" darować, bo najwyraźniej drodzy Adwersarze nie do końca wiedza, o czym piszą. 2. In vitro większość wyznań uznaje za godziwe, więc katoliccy lekarze oczywiście mogą wspierać katolickich duchownych i odżegnywać współwyznawców od decydowania się na ivf, ale domaganie się aby wszyscy sie podporządkowali jest absurdalne. 3. W PL obowiązuje prawny zakaz niszczenia zarodków, więc również proszę darowac sobie "argumenty" o "zabijaniu zarodków".
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL