Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Muzyka i sztuka w liturgii

Muzyka i sztuka są po to, by pomagały liturgii. Mają być z nią kompatybilne. Co to znaczy? Gośćmi Joanny Raś są ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik.

Muzyka może pomagać człowiekowi się modlić. Pomaga wyrazić modlitwę i emocje z nią związane. Muzyka wspiera jednomyślność - wymaga współdziałania - i współprzeżywanie. W końcu: nadaje uroczysty charakter liturgii. Jaka muzyka może być wykonywana w czasie liturgii? Jakie instrumenty są dla niej właściwe? Może dla części z nas będzie to zaskoczenie: nie ma sztywnych reguł, zwłaszcza zakazów.

Najważniejsze, by muzyka pomagała w przeżywaniu liturgii i była kompatybilna z doświadczeniem ludzi, którzy ją przeżywają, by było możliwe czynne uczestnictwo ludu w liturgii. Wykluczenie śpiewu ludu przez choćby najpiękniej śpiewający zespół jest sprzeczne z założeniami liturgii i roli muzyki w liturgii.

Co dokument mówi o roli sztuki sakralnej, czyli tej, która znajduje się w przestrzeni, w której sprawuje się liturgię? Co jest najważniejsze? I w końcu: czy sztuka kościelna może objawiać uczucia religijne?

Druga część audycji i dokumenty I Synodu Archidiecezji Katowickiej. Dziś o miłosierdziu chrześcijańskim we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej. Synod rozumie miłosierdzie bardzo szeroko chodzi o całą posługę Kościoła, o diakonię, ostatecznie o miłość.

W trzeciej części prezentacja kolejnego zespołu synodalnego: Wspólnoty Dobrego Pasterza.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy