Nowy numer 04/2020 Archiwum

Piekary na cenzurowanym

Telewizja Trwam nie wspomniała słowem o pielgrzymce do Piekar.

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem religijnym minionej niedzieli była stanowa pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. W centrum tegorocznych rozważań była kwestia obrony rodziny. Padły ważne słowa abpa Wiktora Skworca, że państwo nie ma prawa narzucać własnych ideologicznych projektów, gdyż w sprawach wychowania to rodzina ma priorytet. Poruszające było także świadectwo kard. Dominika Duki, metropolity Pragi, więźnia politycznego w czasach komunizmu, dziękującego Solidarności”, za wolność, którą przyniosła całej Europie Wschodniej.

W trakcie pielgrzymki odczytany został okolicznościowy telegram z pozdrowieniami papieża Franciszka, chyba pierwszy, skierowany podczas tego pontyfikatu do wiernych w Polsce. Było to więc ważne wydarzenie religijne oraz społeczne. Dla wielu także czas głębokiego nawrócenia, o czym świadczyły gigantyczne kolejki przed wieloma konfesjonałami, rozstawionymi na kalwarii piekarskiej.

Lepiej lub gorzej pielgrzymkę zrelacjonowały wszystkie krajowe media elektroniczne, a następnego dnia gazety regionalne oraz ogólnopolskie. Jedno tylko medium całkowicie przemilczało to wydarzenie, a mianowicie Telewizja Trwam – „katolicki głos w naszych domach”. W jej głównym niedzielnym serwisie informacyjnym o godz. 20. nie zająknięto się w ogóle na ten temat i nie było to dziennikarskie przeoczenie. Także poniedziałkowy „Nasz Dziennik” nie zamieścił żadnej wzmianki o piekarskiej pielgrzymce.

Radio Maryja, które jeszcze  w latach 90. organizowało bezpośrednią transmisję z uroczystości w Piekarach, dzisiaj z niej zrezygnowało. Zastanawiam się, co jest powodem tego, że środowisko, które Maryję wybrało sobie za patrona, ocenzurowało wszelkie informacje na temat jednej z największych pielgrzymek maryjnych w naszym kraju. Czy chodziło o obecność prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podobnie jak wcześniej prezydent Lech Wałęsa, czy premier Jarosław Kaczyński, a przed wojną prezydent Stanisław Wojciechowski, uczestniczył w tej pielgrzymce? Gdyby to rzeczywiście był powód milczenia, oznaczałoby to dzielenie uroczystości religijnych na te, o których mówimy, gdyż są na nich bliscy nam politycy, i które przemilczamy ze względu na obecność przeciwników politycznych.  

Telewizja Trwam od wielu miesięcy walczy o prawo do nadawania na multipleksie, co umożliwi jej dotarcie do każdego widza w Polsce. Wielokrotnie w „Gościu” pisaliśmy, że prawo do nadawania Telewizji Trwam w systemie cyfrowym jest ważnym elementem pluralizacji rynku polskich mediów elektronicznych. W tych słusznych zmaganiach stacja otrzymała wsparcie od wielu samorządów z Górnego Śląska oraz licznych jej tutaj widzów. Bojkotując zaś pielgrzymkę piekarską, po prostu wielu z nich zawiodła.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • pr
  03.06.2013 02:47
  Wszystkim komentującym polecam tekst: http://gosc.pl/doc/1572133.W-TV-zamiast-Piekar-Biedron (to tekst z Gościa, tak na marginesie, żeby nie było) Tekst dotyczy publicznej TVP. Jak wiadomo TV TRWAM jest stacją prywatną i przeprowadza transmisje takie jakie chce (lepiej, jakie w danym czasie jest w stanie zrobić - jak wynika ze sprostowania akurat na ten czas transmisji było kilka i nie trzeba dodawać, że doba ma tylko 24 godziny, a i możliwości kadrowe i techniczne danej stacji nie są nieograniczone - w porównaniu z publiczną TVP, TRWAM to słabiutki karzełek pod tym względem). Stąd moje pytania:
  1. po co pan redaktor uwziął się na TRWAM, a zupełnie przepuścił TVP, która jako telewizja publiczna ma USTAWOWE OBOWIĄZKI!!! Czyżby zamieszanie aby jednak TRWAM multipleksu nie dostała?
  2. Gdzie w Gościu można znaleźć sprostowanie redakcji RM? Czy redakcja Gościa takie sprostowanie umieści?


  W tym świetle wszelkie dywagacje niektórych dyskutantów tego forum na temat rzekomego stosunku TRWAM do prezydenta czy imputowanie negatywnego nastawienia do Ślązaków i do Piekar uważam za żałosny wynik ulegnięcia zamętowi, jakiego smutny pokaz dał pan red. Andrzej Grajewski.
  doceń 3
 • musztarda
  03.06.2013 16:23
  Do "majonez"
  O jaką jadowitość komentarzy na stronie RM ci chodzi? Właśnie je wszystkie przeczytałem i żadnego jadu nie zauważyłem - a, że każdy (w granicach kultury i dobrego smaku) ma prawo do wyrażenia swoich opinii... co w tym złego, co w tym jadowitego???
  Sam utrwalasz fałszywy stereotyp wypracowywany od 15 lat przez Gazetę Wyborczą, że jak Radio Maryja to natychmiast jad nienawiść ciemnota anty... Po co tak pisać i wprowadzać innych w błąd. Po co utrwalać antykatolickie fobie GW?
  doceń 4
 • ina
  04.06.2013 08:30
  Od dawna czytałam GN, ale od teraz pozostaje tam jak widać jedynie miejsce z dosłownymi tekstami Pisma św. i felietonami F. Kucharczaka. Reszta jak widać staje się nie tylko politycznie poprawna, ale też rozbijająca jedność tych, którzy wokół GN się zaczęli jednoczyć.
  doceń 6
 • Silesius Monachijski
  10.06.2013 20:51
  Mam pytanie do pana redaktora: ile pieniedzy kuria katowicka i osobiscie abp Skworc przeznaczyli na dziela Radia Maryja, Tv Trwam czy Naszego Dziennika?? Przeciez wiadomo, ze nie utrzymuja sie z abonamentu, wiec istnieja dzieki wsparciu takich ludzi jak ja, ktorzy dobrowolnie przeznaczaja zarobione przez siebie pieniadze na te dziela. Wiem, ze abp Skworc i kuria kkatowicka nie darza specjalna sympatia Ojca dr. Tadeusza Rydzyka i Tv Trwam. Loza pieniadze w diecezjalne projekty meedialne (m.in. w "Gosc Niedzielny"). I zapraszaja osobe, ktora wszem i wobec glosi herezje (mam na mysli pelniacego obowiazki prezydenta Komoruskiego) o "wielu prawach bozych". Zamiast wiec atakowac o. Rydzyka warto byloby, zeby abp Sworc i jego kurialisci i zurnalisci uderzyli sie we wlasne pierwsi..Byloby przyzwoiciej i uczciwiej. I mowie to jako Slazak o slaskich korzeniaach z nie tylko ojca i dziada, ale i prapradziada. Grajewski?? To nie brzmi slasko. Wstyd mi za pana, radektorze
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama