Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Stanowczym głosem

Stanowczym głosem przejdź do galerii

Szacunku dla rodzin domagali się biskupi na piekarskim wzgórzu podczas tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców, która przypadła w Dzień Matki.

 
Tysiące pielgrzymów modliło się w Piekarach Śl. Roman Koszowski /GN

Do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyło w pielgrzymce tysiące osób. Większość z archidiecezji katowickiej, z diecezji gliwickiej i opolskiej.

Byli też mieszkańcy innych regionów Polski. Wśród nich 77 górali z Mesznej koło Szczyrku, którzy dołączyli do pielgrzymki z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach - Piotrowicach. Do Piekar przybyło też ponad dwudziestu duchownych i świeckich z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Do Piekar Śl. przyjechał także prezydent RP Bronisław Komorowski oraz parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wyższych uczelni, związkowcy, członkowie organizacji pozarządowych.

Abp Wiktor Skworc w słowie powitania, które skierował do pielgrzymów zaapelował o większe wsparcie rodziny ze strony władz państwowych. Przypomniał podstawową zasadę, że to rodzice mają pierwsze prawo do wychowywania swoich dzieci. "Gwałtem na sumieniach" nazwał inicjatywy pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i ministerstwa edukacji narodowej, które niszczą podstawowe wartości moralne.

W kazaniu kard. Dominik Duka również jednoznacznie przypomniał o wartości jaką jest rodzina. - Ojciec i matka, dziecko, syn i córka, to jest rodzina. To jest podstawa życia społeczeństwa i Kościoła - mówił prymas Czech. Podziękował też za 200 polskich księży pracujących w czeskich diecezjach.

Obecny w Piekarach Śl. kard. Stanisław Dziwisz wyraził radość, że dobre kontakty między Śląskiem i Małopolską trwają nieprzerwanie od czasów, gdy do Piekar pielgrzymował kard. Karol Wojtyła.

Krakowski kardynał wręczył przedstawicielom pielgrzymów dokument Episkopatu Polski "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek", który był dołączony do specjalnego numeru "Gościa Niedzielnego" rozprowadzanego tylko na piekarskim wzgórzu. 

Pielgrzymi mogli pisemnie poprzeć obywatelski projekt ustawy, który zakazuje zabijania przez aborcję chorych dzieci nienarodzonych. Dwa lata temu Polacy zebrali pod tym obywatelskim projektem już 600 tys. podpisów. W Sejmie zabrakło wtedy zaledwie 6 głosów do jego przyjęcia. Tym razem obrońcy życia z Fundacji PRO - Prawo do życia chcą zebrać milion podpisów, żeby wywrzeć nacisk na posłów.

Piekarskie uroczystości zakończyła godzina młodzieżówa i nabożeństwo majowe z procesją do bazyliki.

« ‹ 1 › »
Dzień Matki 2013 w Piekarach Śl. cz. 1.

WIARA.PL DODANE 26.05.2013 AKTUALIZACJA 26.05.2013

Dzień Matki 2013 w Piekarach Śl. cz. 1.

​​Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. padły mocne słowa do tysięcy ludzi o szacunku dla rodziny. Zdjęcia: Roman Koszowski /GN  
Dzień Matki 2013 w Piekarach Śl. cz. 2.

WIARA.PL DODANE 26.05.2013 AKTUALIZACJA 26.05.2013

Dzień Matki 2013 w Piekarach Śl. cz. 2.

​Tysiące ludzi wypełniły piekarskie wzgórze podczas tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Zdjęcia: Józef Wolny /GN  
oceń artykuł Pobieranie..

xpł

|

GOSC.PL

publikacja 26.05.2013 14:41

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Abp Wojda dla „Gościa”: Jesteśmy zapewne na początku wielkiej reformy, zmian, które papież Franciszek zapoczątkował. Widzimy, że były potrzebne
    • Rozmowa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Wojda dla „Gościa”: Jesteśmy zapewne na początku wielkiej reformy, zmian, które papież Franciszek zapoczątkował. Widzimy, że były potrzebne
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X