Niedziela na celowniku

Od problemu pracy i płacy w Polsce, przez system ekonomiczny aż do wartości świętowania niedzieli wśród chrześcijan - z takimi tematami zetknęli się uczestnicy kolejnego dnia Sympozjum Piekarskiego.

W drugim dniu XXII Sympozjum Piekarskiego jego uczestnicy zawitali do Piekar Śl. Najpierw wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w Bazylice. Potem kolejne dwie sesje odbyły się już w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej 73.

W trzeciej sesji, która otwierała drugi dzień Sympozjum, zabrało głos pięciu mówców. Najpierw mec. Kamila Zięba przedstawiła zagadnienie świadczenia pracy w dni ustawowo wolne od pracy na tle przepisów Kodeksu Pracy i Prawa Wspólnotowego.

Natomiast dr Andrzej Sadowski mówił o świętowaniu niedzieli z punktu widzenia ekonomisty. Zaakcentował problem braku pracy. W aktualnie funkcjonującym w naszym kraju systemie szukał przyczyn, które powodują, że w Polsce ludzie muszą więcej pracować niż w innych krajach, aby się dorobić.

Z kolei wartość pedagogiczno-wychowawczą świętowania niedzieli pokazał ks. dr hab. Marian Nowak. Zaś ks. bp Tadeusz Szurman z Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaprezentował wartość świętowania niedzieli w doświadczeniu luterańskim. Katolicką teologię świętowania niedzieli, jako Dnia Pańskiego przedstawił ks. dr Andrzej Hoinkis.

W ostatniej części głos zabrali reprezentanci społecznych inicjatyw na rzecz świętowania niedzieli: Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, ks. dr Bogusław Waloński ze Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli oraz Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Z okazji sympozjum ukazała się publikacja książkowa zawierająca zarówno teksty wygłoszone podczas jego trwania, jak i inne materiały dotyczące świętowania niedzieli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..