Nowy numer 38/2021 Archiwum

O świętowaniu niedzieli

Nad sposobem "Świętowania niedzieli w wymiarze społeczno-etycznym" zastanawiają się uczestnicy tegorocznego Sympozjum Piekarskiego.

Dwudniowe sympozjum rozpoczęło się w piątek na Wydziale Teologicznym UŚ, a w sobotę będzie w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej 73. Tradycyjnie poprzedza ono pielgrzymkę mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Sympozjum składa się z czterech sesji. W piątek odbyły się dwie: "Świętowanie niedzieli w doświadczeniu kulturowym Górnego Śląska" oraz "Współczesne przemiany w świętowaniu niedzieli".

W drugiej sesji wziął udział m. in. prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, który wygłosił wykład "Profanizacja Dies Domini. Między przyzwoleniem a zgorszeniem".

Prof. Świątkiewicz problematykę świętowania niedzieli podejmuje także w specjalnym numerze "Gościa Niedzielnego", który będzie rozprowadzany tylko w Piekarach Śl. podczas niedzielnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców. 

W sobotę w Piekarach kolejne sesje sympozjum skoncentrują się wokół tematów: "Świętowanie niedzieli w perspektywie społeczno-etycznej" oraz "Inicjatywy społeczne na rzecz świętowania niedzieli".

Sympozjum Piekarskiemu towarzyszą wystawy. W budynku Wydziału Teologicznego wystawa, na podstawie zbiorów Biblioteki Teologicznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nosi tytuł "Rok Wiary. Rok Wiary. Dokumenty i przewodniki po drodze wiary". Natomiast w budynku Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich wystawę "Światło i kamień" tworzą fotografie prof. Ryszarda Czernowa.

Sympozjum Piekarskie wpisuje się również w część obchodów VI Metropolitalnego Święta Rodziny, które w tym roku odbywa się od hasłem "Rodzina wiary-godna".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama