Nowy numer 24/2018 Archiwum

Katowice: Policja zatrzymała 15 strażników

Komendant Straży Miejskiej w Katowicach zawiesił w poniedziałek w wykonywaniu czynności służbowych strażników referatu ruchu drogowego, podejrzewanych o korupcję - poinformował zastępca komendanta Piotr Piętak.

W poniedziałek rano policja zatrzymała 15 obecnych i jednego byłego strażnika. Niektórzy byli w pracy, inni w domach. Są podejrzewani o przyjmowanie łapówek od kierowców w zamian za odstąpienie od ukarania ich mandatem za wykroczenie.

"Komendant zdecydował o zawieszeniu 15 funkcjonariuszy w wykonywaniu czynności służbowych na trzy miesiące. Na razie trudno dywagować o zwolnieniach dyscyplinarnych, być może niektórzy honorowo sami odejdą" - powiedział PAP Piotr Piętak.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek, strażnicy usłyszą łącznie ponad 800 zarzutów. Mieli przyjmować łapówki od 20 do 300 zł. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty obejmują okres od lipca 2012 do lutego 2013 r.

Piętak dodał, że po zatrzymaniach i zawieszeniu trwa reorganizacja pracy w referacie ruchu drogowego katowickiej straży. Od wtorku przy kontroli wykroczeń kierowców ma pracować w Katowicach tyle osób, co zwykle - ok. 10.

Katowicki urząd miasta deklaruje dalszą współpracę w celu całkowitego wyjaśnienia tej sprawy - zapewnił w poniedziałek rzecznik urzędu Jakub Jarząbek. Według policji to przełożeni strażników - kierownictwo Straży Miejskiej - poinformowało organy ścigania o nieprawidłowościach.

Jarząbek przyznał, że ta sprawa może rzutować na postrzeganie straży miejskiej. W Polsce od dawna trwają rozważania na temat celowości likwidacji tej formacji, niektóre miasta już podjęły taką decyzję.

"Ta sprawa na pewno nie przysparza straży chwały, to trudny moment. Prawdopodobnie jej finałem nie będzie jednak tak drastyczna decyzja, jak likwidacja Straży Miejskiej w Katowicach. To potrzebna służba. Wykonuje zadania, którymi policja nie chce się zajmować. Oprócz wykroczeń w ruchu drogowym zajmuje się zabezpieczaniem imprez, dba o porządek, w tym o to, by właściciele psów po nich sprzątali" - powiedział PAP Jarząbek.

« 1 »

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  20.05.2013 16:52
  Policja zatrzymała strażników? Wielkie mi halo. Toż to detal. Drobnica. Prawdziwym wydarzeniem było by zatrzymanie pana premiera! Ten to ma za uszami.

  A jeszcze większym wydarzeniem osadzenie Platformy. Bo premier to tylko jej prominentny wykwit. Osadzenie nie na mieliźnie, z mielizny znowu by się to szkodnictwo rozlazło. Osadzenie w ciemnicy, jak dawniej praktykowano - o chlebie i wodzie. Na dożywocie. Za zasługi.
  doceń 3
 • miro
  20.05.2013 18:54
  Straże Miejskie to twory korupcjogenne .
  Jeśli już jesteśmy w woj. śląskim .
  Ciągle słyszy się udziale strażników miejskich w aferach korupcyjnych , dziś 15 w Katowicach , w ubiegłym roku 18 w Dąbrowie Górniczej .
  Wiele miast w Polsce likwiduje te , de facto synekury , dla znajomych "królika" .
  Niewiele natomiast słyszy się głosów chwalących strażników .
  Jeśli już to , są to głosy władz miast , lub radnych , którzy bez wątpienia mają interes w tym , aby Straże Miejskie funkcjonowały , a nawet rozrastały się .
  Moim zdaniem , Straże Miejskie powinny zostać zlikwidowane , a zaoszczędzone z tego tytułu pieniądze , powinny być przeznaczone na utworzenie większej liczby etatów w Policji Państwowej .
  doceń 2
 • hub381
  21.05.2013 16:04
  Jako osoba niepełnosprawna zostałem dwa razy zapisany p.katowicką S.M

  pmomo,że stałem na kopercie dla niepelnosprawnych ale byłem z innego miasta i gęsto się musiałem tłumaczyć(że nie jestem wiebłądem).  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama