Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Kontekst safanduły

Słownik wyrazów zapomnianych, który przygotowuje Biblioteka Śląska, będzie dostępny od czerwca.

Około 2 tys. słów znajdzie się w internetowym słowniku wyrazów zapomnianych i wychodzących z użycia. Jego pierwsza wersja zostanie opublikowana w czerwcu.

Pierwszym etapem było głosowanie wśród czytelników Biblioteki Śląskiej i internautów. W lutym każdy mógł zgłosić słowo, które - jego zdaniem - zasługuje na ocalenie od zapomnienia i wrzucić je do specjalnej urny. Później plebiscyt został przeniesiony do internetu. Spośród ponad 500 słów zgłoszonych przez czytelników, pracownicy BŚ wybrali 100. Wygrało słowo "żak". Na kolejnych miejscach znalazły się: "absztyfikant", "melancholia", "chędożyć", "kałamarz", "zaiste", "safanduła", "szaławiła", "umiłowany", "luby".

Teraz wiele z tych słów znajdzie swoje miejsce w powstającym słowniku, który pracownicy Biblioteki Śląskiej przygotowują wspólnie z językoznawcami Uniwersytetu Śląskiego. - Każde słowo, które znajdzie się w słowniku, zostanie dokładnie przeanalizowane. Wyjaśniony zostanie jego kontekst historyczny, nie zabraknie współczesnych odniesień - powiedział PAP prof. Jan Malicki, dyrektor BŚ. - Pracę nad słownikiem zakończymy przed wakacjami, co nie oznacza, że zamkniemy ją w czerwcu. Słownik na pewno będziemy na bieżąco uzupełniać, dopisywać nowe słowa - dodał dyrektor książnicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama