Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Franciszkanie wybrali nowego prowincjała

Został nim ojciec Antonin Brząkalik rodem z Dębieńska.

Kapituła Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (to prowincja, która rozciąga się od Wielkopolski po Beskidy) odbyła się w klasztorze franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Trwała od 29 kwietnia do 2 maja.

W obradach wzięło udział 44 braci, którzy reprezentowali wspólnotę prowincjalną liczącą obecnie 292 profesów, a wraz z nowicjuszami i postulantami - ponad 300 braci. Niektórzy z nich to przedstawiciele Fundacji Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego na Ukrainie i Stygmatów św. Franciszka na Białorusi. Tematem wiodącym kapituły były słowa: „Trwajcie mocni w wierze". Przewodniczył jej wizytator generalny ojciec Kajetan Kowalski OFM z sąsiedniej Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (to prowincja, która najwięcej klasztorów ma w Małopolsce). 1 maja kapituła wybrała ministra prowincjalnego, którym został o. Antonin Brząkalik OFM.

Franciszkanie wybrali nowego prowincjała   Ojciec Antonin - nowy minister prowincjalny i ojciec Dymitr - nowy wikariusz prowincji Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce Nowy prowincjał przez ostatnie 9 lat pełnił urząd wikariusza i ekonoma prowincji. O. Antonin Kazimierz Brząkalik OFM urodził się 4 marca 1958 roku. Jego rodzinną parafią jest parafia św. Jerzego w Dębieńsku (archidiecezja katowicka). Życie zakonne rozpoczął 21 lutego 1981 roku, a pierwszą profesję złożył 10 lutego 1982 w Jarocinie. Profesję wieczystą złożył 15 lutego 1986 roku, a następnie święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk bp. Damiana Zimonia 16 maja 1987 roku w Katowicach-Panewnikach. Przez wiele lat pełnił rolę wychowawcy w klasztorach nowicjackich w Osiecznej i Miejskiej Górce. Na Kapitułach Prowincjalnych w 2004 i 2010 roku był wybierany wikariuszem prowincjalnym.
Bracia uczestniczący w kapitule wybrali też na wikariusza prowincji o. Dymitra Żeglina, który pełnił wcześniej urząd gwardiana klasztoru w Panewnikach oraz prowincjalnego moderatora ewangelizacji misyjnej. Kapituła dokonała także wyboru pięciu definitorów, czyli członków Zarządu Prowincji na następne trzy lata. Definitorami zostali: o. Ezdrasz Biesok, o. Filip Kahlert, o. Witosław Sztyk, br. Konrad Zastawny i o. Wit Chlondowski. Będą oni wspierać ministra prowincjalnego w kierowaniu życiem braci w prowincji.

"Panewnicka" Prowincja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jedną z pięciu prowincji franciszkanów w Polsce.

Franciszkanie wybrali nowego prowincjała   Uczestnicy kapituły w bazylice w Panewnikach Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama