Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ważna karta historii

Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach coraz bliżej.

Powstanie widziane z okna, możliwość zagłosowania w plebiscycie czy samodzielnego złożenia wozu pancernego: to założenia ekspozycji, która ma powstać w Świętochłowicach w Muzeum Powstań Śląskich. - Otrzymaliśmy już ok. 100 eksponatów. W zbiórkę włączyli się mieszkańcy z różnych miast, nie tylko ze Świętochłowic - mówi Iwona Szopa, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Jedną z najcenniejszych pamiątek jest Złota Gwiazda Górnośląska, najwyższe odznaczenie przyznawane za udział w Postaniach Śląskich. Ofiarował ją ks. Stanisław Knop, niegdyś mieszkaniec Świętochłowic.

Ważna karta historii   Konferencja prasowa, podczas której zostały zaprezentowane założenia ekspozycji w powstającym Muzeum Powstań Śląskich Marta Sudnik-Paluch/GN Obecnie w przyszłej siedzibie muzeum trwa modernizacja. Przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach postanie nowoczesny obiekt, który na kilku poziomach będzie prezentował eksponaty związane z ważną kartą dziejów Śląska. O tym, jak zaawansowane są prace i co zostanie przedstawione na ekspozycji, opowiedzieli podczas konferencji prasowej: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, Sławomir Mazan z firmy AdVenture, która przygotowała założenia ekspozycji, Aleksandra Gajewska-Przydryga,wicemarszałek województwa śląskiego, Jerzy Buzek, prof. Ryszard Kaczmarek i ks. dr Leszek Makówka. Podczas spotkania prezydent Kostempski zauważył, że czasy powstań śląskich to "okres bardzo kontrowersyjny", lecz wystawa będzie prezentować go w sposób "rzetelny, transparenty i zgodny z przekazem historycznym".Zebrani eksperci zgodnie zauważyli, że powstania to ważny czas, który odcisnął swoje piętno na historii Europy. 

Otwarcie muzeum jest planowane na wrzesień przyszłego roku. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast