GN 2/2021 Archiwum

Miasteczko naukowe w Katowicach

Edukacyjne, mobilne centrum „Planeta Energii” można odwiedzić w czwartek i piątek przed pomnikiem Powstań Śląskich.

Dla wszystkich chętnych to centrum będzie otwarte w godz. 15–18 (wcześniej tylko dla zaproszonych szkół). Wstęp jest wolny. Można się przyjrzeć, jak działa kolejka elektryczna zasilana energią słoneczną oraz minielektrownia wodna. Będzie film 3D o "Energoludkach" i model silnika indukcyjnego. Interaktywne miasteczko „Planeta Energii” stanie w czwartek i piątek (25 i 26 kwietnia) przy pomniku Powstań Śląskich w Katowicach.

W czwartek o godz. 15 będzie jeszcze dodatkowa atrakcja – sztafeta miast. Przedstawiciele różnych śląskich miejscowości będą rywalizować na 6 rowerkach. Rowerki będą niezwykłe, bo podpięte do baterii, która gromadzi energię elektryczną wytworzoną za pomocą siły mięśni uczestników sztafety.

Wizytę tego interaktywnego miasteczka naukowego wywalczyły dla Katowic dzieci z klasy IIa ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach. Prowadzone przez nauczycielkę Annę Winiarską, zdobyły jedną z 10 głównych nagród w konkursie koncernu elektroenergetycznego „Energa”. Jest nią wizyta centrum edukacyjnego „Planeta Energii” w miejscowości, z której pochodzi zwycięska klasa, lub w najbliżej położonym dużym mieście. W przypadku Gierałtowic są to Katowice.

W konkursie wzięło udział prawie 300 nauczycieli i niemal 4,2 tys. uczniów klas I–III ze szkół podstawowych w całej Polsce. Dzieci zdobywały wiedzę na temat prądu, dowiadywały się np. o wynalazkach, które pozwalają oszczędzać energię albo jak należy postąpić w przypadku porażenia prądem. Zbierały zużyte baterie, spotykały się z elektrykami, robiły przedstawienia. Dzieci z Gierałtowic nakręciły m.in. poświęcony energii elektrycznej film.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama