Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie zamykał serca

Bp August Hlond położył solidny fundament wiary na Śląsku - przypomniał abp Wiktor Skworc.

- Wiemy, że to dzisiejsze wspomnienie nie wyczerpuje bogactwa osoby i dzieła bp. Hlonda, że konieczną rzeczą jest powracanie do jego wnikliwych i proroczych nieraz diagnoz życia społecznego i kościelnego na Śląsku, ale i w całej Ojczyźnie - powiedział abp Wiktor Skworc podczas uroczystej Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, która rozpoczęła obchody Roku Kardynała Hlonda w Mysłowicach. Podczas Eucharystii wykorzystany był oryginalny pastorał, którym posługiwał się bp August Hlond, gdy był biskupem katowickim.

Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z kapłanami dekanatu mysłowickiego. Uświetniły ją poczty sztandarowe mysłowickich szkół, górnicze, strażackie, organizacji kościelnych, grup parafialnych i uczelni - GWSP im. Kardynała Hlonda.

Gości uczestniczących w tej Eucharystii  - władze miasta Mysłowic, władze województwa i sejmiku Śląskiego, minister Rozwoju Regionalnego Elżbietę Bieńkowską - powitał dziekan i proboszcz parafii NSPJ ks. Krzysztof Kasza.

- Pragnę was pozdrowić tu w tej waszej świątyni. Trwa Rok kardynała Hlonda, który, dzięki uchwale Sejmiku Śląskiego,  rozpoczęliśmy 1 stycznia. Wspominaliśmy również datę 3 stycznia – w tym dniu 1926 roku kardynał August Hlond przyjął sakrę biskupią i został pierwszym pasterzem diecezji śląskiej, potem katowickiej - przypomniał abp Skworc. - Wspominamy Kardynała  bo to postać niezwykła i zasłużona, oczekująca wyniesienia na ołtarze - mówił metropolita podczas homilii.

W swojej homilii abp Skworc odniósł się również do społecznej działalności bp. Hlonda. - Działając w konkretnym kontekście społecznym, naznaczonym kryzysem gospodarczym, powołał Sekretariat Dobroczynności i Śląski Komitet Ratunkowy, bo wiedział, że jeśli brat cierpi niedostatek, nie można przed nim zamykać serca, wymaga tego rozlana tam miłość Boga, który oddał swoje życie za i dla człowieka - przypomniał. 

Nie zamykał serca   Józef Skrzek i Bernard Krawczyk po Mszy św. zaprezentowali zebranym fragmenty twórczości kard. Augusta Hlonda Danuta Sowa - Dziś Niedziela Dobrego pasterza kiedy modlimy się o powołania. Własnie jednym z tych powołanych był syn śląskiej ziemi August kardynał Hlond. Biskupem u nas był krótko, tylko pół roku a potem został prymasem Polski. Przeżywając  Rok Hlonda chcemy złożyć hołd za posługę na Śląsku, bo to on położył solidny fundament wiary, z którego czerpiemy  wszyscy. Biskup Hlond kochał Boga i ludzi. Wierzymy, że po trudach pielgrzymowania ziemskiego zakończonego w 1948 roku, został poprowadzony przez Dobrego Pasterza do źródeł wody życia - zakończył swoja homilię tymi słowami abp Wiktor Skworc.

Po Mszy odbył się koncert  Józefa Skrzeka przeplatany recytacjami znanego aktora scen śląskich Bernarda Krawczyka. Były to fragmenty wybranych publikacji Kardynała Augusta Hlonda,  do których J. Skrzek wykonał  utwory własne, inspirowane twórczością Antoniego Hlondowskiego, brata Kardynała. Koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Muzeum Miasta Mysłowice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama