Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pedagog i wychowawca

W Mysłowicach rozpoczęto obchody Roku Kardynała Augusta Hlonda.

Uroczysta Msza święta inaugurująca mysłowickie obchody Roku Kardynała Augusta Hlonda będzie miała miejsce w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach 21 kwietnia o 18.00. Obchodom patronuje Mysłowicka Rada Obchodów Roku Kardynała Augusta Hlonda.

W obchody wpisuje się promocja książki o edukacji w mieście, która odbyła się już w Muzeum Miasta Mysłowice. Dzieło "Tradycje i współczesność edukacji mysłowickiej", wydane pod redakcją rektora Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej prof. dr. Mirosława Wójcika, porusza tematykę w aspekcie historycznym i współczesnym. Uwzględnia szeroki wątek nauczania społecznego kard. Augusta Hlonda. 

– Zgromadziła nas tu dzisiaj osoba kardynała Hlonda i sprawa edukacji mysłowickiej, bo jak już wspomniano, książka powstała w rozpoczynającym się Roku Augusta Hlonda – nie tylko znakomitego kapłana, ale również nauczyciela młodzieży, co zaznaczone jest również w powyższej publikacji. Jest w niej wątek naukowy, bo taki powinien być, jest wątek edukacyjny, biograficzny i wątek wiary. Starałem się jakoś powiązać te wszystkie wątki razem, by publikacja nie była nudna – mówił prof. Wójcik.

Książka zawiera w sobie rozdziały dotyczące kardynała Hlonda jako pedagoga i wychowawcę, jako kontynuatora salezjańskiego modelu wychowania. Jest wątek historii Mysłowic i historii edukacji w naszym mieście. Treść książki wychodzi jednak poza ramy lokalne, sięgając także tematów ogólnopolskich.

Gośćmi spotkania byli: zastępca prezydenta Grzegorz Brzoska, przedstawiciele rodziny kard. Hlonda, nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a także kapłani naszego dekanatu związani z GWSP – ks. Jan Michalski i ks. Stanisław Achtelik. Fragmenty książki o kardynale Hlondzie czytał znakomity aktor scen śląskich Bernard Krawczyk.

W planach dalszych obchodów jest objazdowa wystawa przygotowana przez Muzeum Miasta Mysłowice, przegląd muzyki chóralnej w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach, koncerty, wystawy, konkursy dla uczniów szkół oraz koncert "Bądź jak Jezus".

Natomiast Zespół Artystyczny Tota Anima Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach przygotowuje widowisko słowno-muzyczne pt. "Między Mysłowicami a Niebem" poświęcone nauczaniu społecznemu kard. Hlonda.

Będzie również III Sympozjum Naukowe, organizowane przez Górnośląską WSP we współpracy z Miastem Mysłowice i Muzeum Miasta Mysłowice, oraz prelekcje, m.in. ks. dr. Marka Spyry i ks. dr. Damiana Bednarskiego.

Zakończenie obchodów Roku Kardynała Augusta Hlonda nastąpi w Mysłowicach 27 października. Wtedy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona Msza św. w intencji jego rychłej beatyfikacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama