Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bóg rozliczy cię z odwagi

Z Tomaszem Terlikowskim o tym, co w życiu jest ważne, rozmawiali uczniowie Gimnazjum nr 7 w Rybniku.

– Waszym zadaniem jest już dziś zacząć przygotowywać się do bycia matką i ojcem. Nawet, jeżeli Bóg wybierze dla was inną drogę, np. kapłaństwa czy życia zakonnego, to konieczne jest, byście byli przygotowani do ojcostwa i macierzyństwa, gdyż tylko wtedy wasze życie jako kobiety czy mężczyzny będzie spełnione. To jedna z rad, których udzielił nam znany katolicki publicysta, filozof i dziennikarz Tomasz Terlikowski. Tradycyjnie już odwiedził naszą szkołę na zaproszenie ucznia klasy trzeciej Michała Dukiela.

Na początku spotkania nasz gość podkreślił, że przybywa do nas przede wszystkim jako mąż jednej żony oraz ojciec czwórki dzieci i w takim charakterze chciałby też do nas mówić. Mogliśmy zatem posłuchać o tym, czym jest miłość, że należy odróżnić ją od przemijającego zakochania czy też od seksu, z którym nieraz bywa mylona. Miłość to dar z siebie dla drugiego, to czas, który mogę z kimś dzielić, to odpowiedzialna decyzja na całe życie, decyzja bycia razem na dobre i złe – aż do końca. Miłość to wzięcie odpowiedzialności za drugiego, to zawierzenie sobie nawzajem i ofiarowanie poczucia bezpieczeństwa, przynajmniej względnego, w obietnicy wierności i wytrwania z sobą aż do końca ziemskiego życia.
A jak się do takiej miłości przygotować? Trzeba mieć silna wolę i charakter. Warto nad nimi pracować od młodych lat. Prostym ćwiczeniem może być wstawanie równo z dźwiękiem porannego budzika, a nie po którejś z kolei "drzemce". Ćwiczenie proste, ale wymagające wysiłku.

Tomasz Terlikowski i uczeń Michał Dukiel   Tomasz Terlikowski i uczeń Michał Dukiel Ewa Filar Dla chrześcijanina ważne jest także zaufanie Panu Bogu. Każdy dojrzały człowiek zdaje sobie sprawę, że jego życie nie zależy jedynie od niego. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie zupełnego poczucia bezpieczeństwa. To może nam ofiarować w swojej Opatrzności jedynie kochający nas Bóg.

Trzeba też umieć zawierzyć Bogu, który potrafi podźwignąć nas z naszych słabości i upadków. Trzeba ciągle na nowo powstawać z naszych grzechów i nawracać się, aż do ostatecznego spotkania z Bogiem u kresu naszego życia.

Inna istotna sprawa w naszym życiu to patriotyzm, który w rzeczywistości wyrasta z obowiązku czci wobec rodziców. Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Czy przetrwa państwo, jeżeli nie znajdą się w nim ludzie gotowi za ojczyznę oddać życie?
Ważne w życiu jest męstwo – odwaga podjęcia walki w słusznej sprawie. Nawet wtedy, gdy jesteśmy skazani na przegraną. Po ludzku możemy przegrać, bo Bóg nie będzie nas rozliczał z naszych sukcesów, ale z tego, czy byliśmy w stanie podjąć walkę, z naszej osobistej odwagi. Zanika cnota męstwa w dzisiejszym świecie. Może ona nas wiele kosztować, ale warto.

Autorka jest nauczycielem Gimnazjum nr 7 w Rybniku-Boguszowicach

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama