Wybory w Rybniku i Mikołowie. Już 21 kwietnia mieszkańcy powiatów mikołowskiego i rybnickiego oraz miasta Rybnika wybiorą swojego senatora. Wybory uzupełniające rozpisał prezydent RP po śmierci dotychczasowego senatora Antoniego Motyczki z PO.
Rybnik, widok na bazylikę św. Antoniego
Przemysław Kucharczak/GN
Politycy coraz dalej odchodzą dziś od nauki Kościoła. Nasilają się tendencje do osłabiania praw małżeństw, a nadawania przywilejów związkom homoseksualistów, co w kolejnym kroku doprowadzi do oddania w ich ręce dzieci do adopcji. To nie jest bez znaczenia, jak nasi kandydaci zagłosują w sprawach moralności.
Kandydatom zadaliśmy trzy proste pytania, jak zagłosują, jeśli w Senacie dojdzie do głosowań w sprawach światopoglądowych, ważnych dla katolików. Nie wszyscy kandydaci chcieli od razu się zdeklarować, niektórzy próbowali w odpowiedziach „pływać”. Tym bardziej dziękujemy tym, którzy jasno powiedzieli, jak się zachowają. Oczywiście, nie mamy gwarancji, czy słowa dotrzymają. Skoro jest to już na piśmie, w razie czego będzie można ich rozliczyć. Kilku z kandydatów, z różnych politycznych opcji, wybrało w naszej sondzie odpowiedzi zgodne z nauką Kościoła. Mamy więc spośród kogo wybierać.
Jak Pani/ Pan zagłosuje, jeśli w Senacie RP dojdzie do głosowań w następujących sprawach (odpowiedzi: za, przeciw, wstrzymam się):
1. Wprowadzenie instytucji związków partnerskich
2. Zwiększenie prawnej ochrony dzieci nienarodzonych
3. Wprowadzenie zakazu tworzenia ludzi przez procedurę in vitro
Legenda: Za zapowiedź głosowania zgodnie z nauką Kościoła przyznawaliśmy „+”. Za zapowiedź głosowania wbrew katolickiej nauce, przyznawaliśmy „–”. Jeśli ktoś zapowiadał wstrzymanie się od głosu, oznaczaliśmy to jako „0”.
Mirosław Duży (Platforma Obywatelska)
1. Za: –
2. Wstrzymam się od głosu: 0
3. Przeciw: –
Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łaziskach Górnych Sp. z o.o. Urodził się w Mikołowie. W latach 1998–2010 pełnił funkcję burmistrza miasta Łaziska Górne.
– „Jestem Ślązakiem, kocham Śląsk i jestem z tego dumny. Dla mnie Ślązakiem jest każdy, kto żyje i pracuje na tej ziemi, kto wiąże z tą ziemią życie swoje i swojej rodziny” – pisze na swojej stronie internetowej.
Przedstawiając się wyborcom, deklaruje, że Dekalog jest dla niego podstawą społeczną. Jego hasło wyborcze brzmi: „Duży może więcej”. Jest żonaty, ma trójkę dzieci. W wyborach jest kandydatem Platformy Obywatelskiej.
Biorąc udział w naszej sondzie, zaznaczył od razu, że według niego nie na wszystkie pytania istnieją proste odpowiedzi.
– Jestem za ułatwianiem ludziom życia, jeżeli nie narusza to praw innych. Jeśli chcą, niech się nazywają partnerami. Jestem natomiast przeciw małżeństwom homoseksualnym – powiedział, zapytany o głosowanie w sprawie związków partnerskich.
W przypadku głosowania nad zmianami odnośnie do aborcji, Mirosław Duży zadeklarował wstrzymanie się od głosu.
– Jestem przeciwnikiem aborcji, to straszne dla dziecka i kobiety, ale mam wątpliwości co do karania, istniejące prawo jest wystarczająco restrykcyjne – przekonywał. Wbrew Kościołowi popiera także in vitro, upatrując w nim szansę dla Polski na wzrost liczby urodzeń.
Grażyna Kohut (Polskie Stronnictwo Ludowe)
1. Za: –
2. Przeciw: –
3. Wstrzymam się od głosu: 0
Od 2006 roku jest dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.
Jest absolwentką Technikum Górniczego. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Śląskiej. Współtwórczyni Rybnickich Zeszytów Nauczycielskich i autorka publikacji na temat wychowania.
W swojej pracy chce kierować się dewizą: „Zawsze warto być człowiekiem”. Do najważniejszych z elementów swojego programu wyborczego zalicza: wspieranie szkolnictwa oraz inicjatyw sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy, propagowanie edukacji regionalnej. Chce też aktywizować kobiety.
Jako jedyna zadeklarowała, że swoją funkcję będzie pełnić społecznie. Chce być blisko ludzi, działać non profit i troszczyć się o godne warunki egzystencji dzieci, dorosłych i seniorów.
Jest mężatką, ma dwoje dzieci. W wyborach startuje z ramienia PSL, choć w swoim programie wyborczym deklaruje bezpartyjność.
Jej zdaniem, potrzebę prawnego uregulowania związków partnerskich wymusza obecna rzeczywistość. – Jednak nie należy ich utożsamiać z małżeństwem – zastrzega. W przypadku aborcji jest przeciwna zwiększeniu ochrony prawnej dzieci nienarodzonych. Uważa, że „zaostrzanie restrykcji” nie jest skutecznym sposobem przeciwdziałania aborcji. Twierdzi, że wystarczy edukować, kształtować sumienia oraz uczyć odpowiedzialności za własne czyny i ich konsekwencje.
W sprawie regulacji in vitro zadeklarowała wstrzymanie się od głosu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się