Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pomoc dla zwolnionych z fabryki

"Automobilizacja" ruszy w maju w Tychach.

Refundacje dla pracodawców zatrudniających zwolnionych z fabryki Fiata i kooperujących firm oraz środki na założenie własnego biznesu – to podstawowe założenia nowego programu wsparcia, który w maju ruszy w Tychach.

W pierwszym kwartale bieżącego roku Fiat Auto Poland zwolnił 1450 osób. Wśród nich 471 to mieszkańcy Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach zarejestrowanych było 241 osób zwolnionych z firm branży motoryzacyjnej, na 1486 wszystkich zarejestrowanych w tym czasie bezrobotnych. W Tychach działa też 16 z 81 kooperantów Fiata w woj. śląskim.

Z myślą o tych osobach powstał projekt "Automobilizacja". Realizować go będą Powiatowy Urząd Pracy w Tychach i Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Działania potrwają dwa lata, a ich celem jest umożliwienie szybkiego powrotu na rynek pracy zwolnionym. Na "Automobilizację" zostanie przeznaczonych 6,3 mln zł. Dla tyskiego urzędu jest to dodatkowa kwota. Wcześniej otrzymał 5,2 mln zł wsparcia i rozpoczął już opiekę na zwolnionymi, którzy zarejestrowali się jako bezrobotni.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się pracodawcy. Chętni mogą liczyć na refundację wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne przez 12 miesięcy, jeśli zdecydują się przyjąć do pracy bezrobotnego. Do tej pory taką gotowość zadeklarowało 40 lokalnych przedsiębiorców. Zastrzegli, że będą kontynuować zatrudnienie nawet po ustaniu wsparcia z urzędu. Taka forma pomocy w założeniu na objąć 87 proc. uczestników projektu.

Pozostali mogą skorzystać z oferty wsparcia szkoleniowo-doradczego i pomocy w rozwinięciu własnej działalności gospodarczej. Czekają na nich również dotacje w wysokości do 40 tys. zł na start oraz półroczne wsparcie pomostowe.

Każdy uczestnik projektu zostanie objęty wsparciem szkoleniowym; 200 osób skorzysta ze szkoleń zawodowych, które podniosą ich kwalifikacje i dostosują do potrzeb pracodawców, u których będą zatrudnieni.

"Automobilizacja" jest kolejny projektem, który powstał w związku ze zwolnieniami w tyskiej fabryce. Już w styczniu tego roku 8 urzędów pracy z powiatów, w których mieszkają zwolnieni pracownicy Fiata, opracowało programy wsparcia na łączną kwotę ponad 10 mln zł, finansowane obecnie z tzw. rezerwy ministra pracy i polityki społecznej. W ramach tych projektów ze wsparcia skorzysta w sumie 777 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama