Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lek na zagoniony świat

Zaproszenie na czuwanie wielkopiątkowe z muzyką.

W Wielki Piątek, 29 marca o godz. 23.30, w kościele pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbędzie się koncert-misterium „Miserere Mei Deus – Muzyka na Wielki Piątek” w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak.

Dobór kompozycji oraz ich układ nawiązuje do ciemnej jutrzni. Usłyszymy zatem responsoria na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i na Wielką Sobotę, skomponowane przez Marc’Antonia Ingegneriego. Kompozycje, prawie zupełnie nieznane, świadczą o znakomitym warsztacie kompozytorskim i mają niezwykłą wartość artystyczną. Łacińskie teksty responsoriów mówią o cierpieniu i śmierci Chrystusa, np. „Winnico moja wybrana, Ja Cię zasadziłem: jakże to zwróciłaś się ku gorzkości, aby mnie ukrzyżować, a puścić wolno Barabasza?”, „O, wy wszyscy, którzy idziecie drogą, przypatrzcie się, a obaczcie, jeżeli jest boleść jako boleść moja”, usłyszymy w polskim tłumaczeniu w wykonaniu Adama Myrczka, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Na koncercie zabrzmi także chorałowy śpiew wykonywany podczas liturgii Wielkiego Piątku, czyli improperia (skargi Zbawiciela) połączone z trisagionem, hymnem pochwalnym na cześć Trójcy Świętej. Wykonane zostanie również słynne „Miserere” Gregorio Allegriego, wykonywane co roku w okresie ciemnej jutrzni w kaplicy Sykstyńskiej. Utwór zyskał tak wielki rozgłos, że został uznany za wyłączną własność kapeli papieskiej, działającej na przełomie XVI i XVII wieku. Przypomnijmy, że spisał go z pamięci młodziutki, 14-letni Mozart, po zaledwie jednorazowym wysłuchaniu. Niezwykłe brzmienie tego utworu zauroczyło także Goethego i Mendelssohna.

– Ta muzyka, która powstała ponad cztery wieki temu, jest nam bardzo bliska, a wręcz potrzebna jak lek na cały ten zagoniony świat, który mamy – ocenia Anna Szostak. Ubiegłoroczny koncert spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Uczestniczyło w nim ponad 1400 słuchaczy.

Światło świec, zapach kadzidła, muzycy występujący w habitach, natchniona muzyka sprzed wieków i głębokie religijne teksty towarzyszyć będą przeżywanemu misterium i złożą się na atmosferę tej niezwykłej nocy.

Wstęp na koncert jest wolny. Całość będzie transmitowana na antenie Radia eM.

Zaproszenie na koncert - Anna Szostak ASI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama