Dyrektor Biblioteki Śląskiej zrezygnował ze stanowiska.
Szefem Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki był przez prawie ćwierć wieku, od 1991 roku. - Nie mam sobie nic do zarzucenia. Zrezygnowałem z funkcji dyrektora, bo to kwestia godności osobistej - wyjaśnił dziennikarzom w poniedziałek 25 marca na zwołanej w Bibliotece Śląskiej konferencji prasowej. Dodał, że woli podać się do dymisji, niż zostać wyrzuconym z instytucji, którą współtworzył i którą województwo śląskie może się chwalić.
Chodzi o zastrzeżenia, które wobec prof. Malickiego wysunęło Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie jego oświadczenia majątkowego. Profesor nie wpisał do niego, że zasiada w Radzie Nadzorczej Wydawnictwa „Śląsk” i że jest prezesem Stowarzyszenia "Thesaurus Silesiae" (Skarb Śląski). Łączenie tych stanowisk z pracą dyrektora instytucji należącej do województwa jest niezgodne z prawem.
W czasie konferencji prasowej prof. Malicki wyjaśniał, że dodatkowe funkcje pełnił społecznie, nie biorąc za nie ani złotówki. Dodał, że sprawdzały to wielokrotnie różne instytucje. Wyjaśnił, że w Radzie Nadzorczej Wydawnictwa „Śląsk” zasiada od 1992 roku, a zgodę na to otrzymał od ówczesnego wojewody katowickiego. Sądził, że nie musi tej funkcji wpisywać do oświadczenia majątkowego, skoro nie pobiera za nią wynagrodzenia. W tym przeświadczeniu utwierdził go radca prawny, z którym się konsultował. - Ale wina oczywiście jest moja. Prawo jest prawem - przyznał.
To prof. Jan Malicki doprowadził do zbudowania nowoczesnego gmachu Biblioteki Śląskiej, który dziś jest jedną z wizytówek Katowic i jednym z najciekawszych wzniesionych współcześnie budynków w całej Polsce. Mówił o nim z pasją, że przypomina wieżę z „Imienia Róży” - wieżę pełną książek, wzniesioną po to, żeby strzec wiedzy.
W ostatnich latach przenosił tę wiedzę także do internetu, w ramach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Był dyrektorem Biblioteki Śląskiej przez 22 lata. Renoma, którą zdobyła ta instytucja, jest w dużej mierze owocem jego pracy.
Prof. Jan Malicki jest związany także z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Ślaskiego; specjalizuje się w historii literatury polskiej. Wśród nagród, jakie otrzymał, jest przyznana mu w 2011 roku przez abp. Damiana Zimonia „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska).