Nowy numer 21/2018 Archiwum

Światło w centrum miasta

Święty Jacek jest z nami. Do kościoła Przemienienia Pańskiego uroczyście wprowadzono jego relikwie.

Delegacja parafian przywiozła je z Krakowa już 9 lutego. – Święty Jacek, będąc tutaj z nami, nie da nam spocząć. To znaczy – nie da nam osiąść, ale będzie takim wyrzutem sumienia przypominającym, że mamy iść i głosić – powiedział o. Michał Śliż, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Dwudniowe uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jacka rozpoczęły się w sobotę 2 marca. Relikwie wprowadził do kościoła kanclerz katowickiej kurii ks. dr Adam Pawlaszczyk.

Przy ołtarzu przekazał je proboszczowi parafii. Pierwsze wspólne nabożeństwo przy szczątkach św. Jacka było najważniejszym wydarzeniem niedzielnych uroczystości. Abp senior Damian Zimoń podczas homilii przypomniał życiorys św. Jacka. Zaznaczył, że w okresie, kiedy święty żył, dominikanie byli pierwszym zakonem prowadzącym intensywną działalność kaznodziejską i duszpasterską na terenie Polski. – Mojżeszem na polskiej ziemi był św. Jacek – powiedział, nawiązując do czytań z niedzielnej liturgii słowa. Po Mszy św. abp senior przewodniczył nabożeństwu jackowemu w tym kościele. – Do Jacka mają należeć środy. Wtedy, po Mszy wieczornej, będą nabożeństwa do świętego z możliwością ucałowania relikwii – informuje o. Michał.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma