Nowy numer 2/2021 Archiwum

Protest przeciw "Newsweekowi"

"Tomasz Lis nie może dalej pełnić funkcji redaktora naczelnego" – czytamy w liście przesłanym do zarządu Ringier Axel Springer.

Liderzy Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Archidiecezji Katowickiej skierowali do Edyty Sadowskiej, prezes Ringier Axel Springer Polska, stanowisko w sprawie artykułów ukazujących się w "Newsweeku", obrażających i dyskryminujących katolików. Koncern Ringier Axel Springer Polska jest wydawcą tygodnika, którego redaktorem naczelnym jest Tomasz Lis.  

"Szanowna Pani Prezes, od pewnego czasu na łamach tygodnika Newsweek Polska ukazują się artykuły i ilustracje obrażające i dyskryminujące katolików, czego szczególnym przykładem jest okładka tygodnika nr 9/13 z 25.02.2013.

Artykuły dotyczące katolików w piśmie redagowanym przez pana Tomasza Lisa są w konflikcie z zasadami etyki dziennikarskiej. Naruszają również »Kodeks etyczny Ringier Axel Springer« w punktach 15–18.

W tej sytuacji uważamy, że pan Tomasz Lis nie może dalej pełnić funkcji redaktora naczelnego tygodnika Newsweek Polska. Uważamy, że tak redagowany tygodnik, w którym katolicy są obrażani i dyskryminowani, nie powinien być kupowany przez katolików, a katoliccy przedsiębiorcy nie powinni zamieszczać reklam w tym tygodniku. Ze względu na nierzetelność informacji podawanych w tygodniku, można mieć zastrzeżenia, czy ta nierzetelność nie przekłada się na produkty reklamowane w Newsweek Polska.

Prosimy o informację, jakie kroki zamierza podjąć wydawca w celu zaprzestania obrażania i dyskryminacji katolików w tygodniku Newsweek Polska".

W punktach "Kodeksu etycznego", na które powołują się liderzy, mowa jest m.in. o poszukiwaniu prawdy, rzetelnym odnoszeniu się do faktów oraz chronieniu wolności słowa. W świetle dokumentu dziennikarz powinien "dostarczać opinii publicznej rzetelnej i obiektywnej informacji, nigdy świadomie nie dokonywać modyfikacji faktów, nigdy nie publikować informacji, o których wie, że są nieprawdziwe, nigdy świadomie nie wprowadzać opinii publicznej w błąd".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama