Nowy numer 38/2021 Archiwum

Będą walczyć w Legnicy

Etap diecezjalny XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej został rozstrzygnięty.

"Komu i kiedy, oprócz biskupa Rzymu, przysługuje nieomylność obiecana Kościołowi w sprawach dotyczących treści katolickiej wiary oraz postępowania zgodnego z Ewangelią?". To jedno z 34 pytań, na które odpowiadało 28 lutego w Katowicach 75 uczniów z 47 szkół archidiecezji katowickiej. Brali oni udział w diecezjalnym etapie XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. Jeśli odpowiedzieli "kolegium biskupów, gdy wraz z Następcą Piotra sprawuje ono najwyższy urząd nauczycielski", otrzymywali 3 punkty.

Sporo pytań dotyczyło rzeczywistości, która - ku zaskoczeniu wielu ludzi Kościoła - w ostatnich latach coraz silniej uwidacznia się w Kościele, jakby sam Duch Święty przygotowywał dziś Kościół na nowe czasy - czyli charyzmatów. Po co Bóg je daje Kościołowi, do czego Kościół prowadzą, na czym polegają, jakie dary Ducha wymienił święty Paweł (trzeba było wpisać: Dar mądrości słowa, umiejętność poznawania według tego samego Ducha, dar wiary w tymże Duchu, łaska uzdrawiania w jednym Duchu, dar czynienia cudów, proroctwo, rozpoznawanie duchów, dar języków, łaska tłumaczenia języków).

75 uczestników diecezjalnego etapu zostało wyłonionych w etapie szkolnym, w którym wzięło udział aż 622 uczniów z 58 szkół. Laureaci pojadą walczyć w etapie ogólnopolskim OTK do Legnicy. I miejsce zajęła Monika Wypych z I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku (przygotowywał ją katecheta ks. Piotr Piekło). II miejsce - Patrycja Bojdoł z LO im. Karola Miarki w Mikołowie (katecheta - ks. Wojciech Samuel). Miejsce III przypadło Zofii Rużok z III LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach (katecheta - ks. Adam Wycisk).

Każda z laureatek ma bardzo szerokie zainteresowania, nie ograniczające się tylko do teologii. Monika Wypych, która zajęła I miejsce, skłania się do studiowania w przyszłości fizjoterapii (teraz jest w II klasie LO). Patrycję Bojdoł (I klasa) pasjonuje chemia i ochrona środowiska, ale teologię chętnie też w przyszłości studiowałaby jako kierunek dodatkowy. Zosię Rużok (II klasa) najbardziej pociąga dziennikarstwo radiowe i praca komentatora sportowego, zwłaszcza w jej ukochanych dyscyplinach: piłka nożna, lekkoatletyka i tenis.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama