Nowy numer 33/2018 Archiwum

Brakuje wiarygodnego rozliczenia

- Tak, jak spłacaliśmy dług po Gierku, tak w tej chwili państwo chce się też rozliczyć z tymi, którym w czasach PRL-u zabrano majątek - skomentował abp Wiktor Skworc w Radiu eM robocze uzgodnienia w sprawie odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Abp Skworc uczestniczył w tych rozmowach jako przewodniczący kościelnego zespołu roboczego ds. finansów Komisji Konkordatowej.

- Materia jest bardzo trudna. Dotykamy zaszłości państwa komunistycznego. III RP jest następcą prawnym tego państwa i przejmuje wszystkie jego zobowiązania. Tak, jak spłacaliśmy dług po Gierku, tak w tej chwili państwo chce się też rozliczyć z tymi, którym w czasach PRL-u zabrano majątek - powiedział metropolita katowicki. - Dotykamy bardzo trudnego problemu, problemu reprywatyzacji. Myśmy w Polsce prawie w ogóle tej sprawy nie ruszyli, a dotyczy ona nie tylko Kościoła” - zaznaczył.

Przypomniał, że Kościołowi został zabrany majątek na mocy ustawy o dobrach martwej ręki z roku 1950. Nie było i nie ma po dzień dzisiejszy wiarygodnego rozliczenia, ile państwo polskie zabrało. - Wiemy natomiast, że państwo polskie z tego zabranego majątku czerpie pożytki - stwierdził. Wskazał, że Fundusz Kościelny nie był faktycznie wykonaniem ustawy z 1950 roku, bo używano go do walki z Kościołem. Pytany, dlaczego rozmowy trwały tak długo powiedział: - Trzeba sobie powiedzieć szczerze, brakowało woli politycznej. Myślę, że teraz ta wola polityczna się pojawia i mamy nadzieję, że te trudne sprawy będą załatwione. To jest problem sprawiedliwości. Jeśli stoimy na zasadzie reprywatyzacji, tzn. że majątek zabrany należy się właścicielowi, to bądźmy konsekwentni także wobec osób fizycznych, tych obywateli, którym państwo polskie majątek zabrało.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że organizacje pożytku publicznego otrzymują odpis podatkowy w wysokości 1 procenta, natomiast Kościoły i związki wyznaniowe mają otrzymywać tylko 0,5 procenta. Zaakcentował, że także przy tym odpisie została zachowana zasada dobrowolności. - To jest bardzo istotna sprawa. Kto chce, kto się z Kościołem, do którego należy, identyfikuje, będzie miał prawo dokonania odpisu podatkowego - wyjaśnił.

Metropolita katowicki przyznał, że strona kościelna ma świadomość, iż być może system odpisu podatkowego na rzecz Kościołów nie od razu zafunkcjonuje. Powołał się na przykład odpisu 1 procenta, który początkowo spotkał się z niewielkim odzewem. Na pytanie, co będzie, jeśli Kościoły zbiorą więcej, niż dotychczas otrzymywały z Funduszu Kościelnego stwierdził, że w związku z obowiązywaniem unijnych procedur deficytu budżetowego Kościół deklaruje gotowość do ograniczenia wpływu z asygnaty podatkowej do wysokości dotychczasowych wydatków budżetowych na Fundusz Kościelny. - Rozumiemy sytuację państwa i dlatego nie chcemy wziąć z odpisu podatkowego więcej, jak tylko tyle, ile na dzień dzisiejszy wynosi Fundusz Kościelny - podkreślił.

Odnosząc się do politycznych komentarzy w związku z dokonanym roboczym uzgodnieniem, zwrócił uwagę na konieczność pogłębienia wiedzy na temat strat poniesionych w PRL przez Kościół i na temat zasad sprawiedliwości. Zwrócił też uwagę, że jeżeli państwu zależy na wartościach promowanych przez takie instytucje, jak Kościół, jeśli rozumie, że kształtują one postawy prospołeczne, to powinno je wspierać. - Chodzi nie tylko o wyrównanie krzywd, ale również poparcie dla instytucji, które są propaństwowe.

Zaakcentował, że rozmowy w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostały podjęte z inicjatywy Kościoła. Zapewnił, że uzyskane z odpisu 0,5 procenta podatku sumy będą szczegółowo rozliczane. - Będą to pieniądze transparentne, bo to jest grosz społeczny - zapewnił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Wlek
  22.02.2013 20:07
  Ofiarami II Wojny Światowej i jej następstw, tj. komunizmu, są w Polsce praktycznie wszyscy. Są to ci, którzy zostawili majątki na kresach wschodnich, których im nigdy nie zrekompensowano; ci, którzy stracili najbliższych na wojnie i wzrastali w biedzie; ci, którzy utracili mienie w wyniku nacjonalizacji; ci wszyscy, którzy..... Ofiarą jest również Kościół. Gdybyśmy wszyscy zaczęli egzekwować od owego następcy prawnego (cóż za pleonazm w ustach hierarchy - powiedzmy otwarcie Polska) niezapłacone krzywdy, to by tego następcy prawnego dawno już nie było. Od kogo by wtedy chciał arcybiskup egzekwować swoje roszczenia? Można też zapytać, kto się złożył na ten kościelny majątek? Odpowiedź jasna: przeszłe pokolenia. Kościół sam z siebie żadnych materialnych dóbr nie wytwarzał. Przypomina mi się znane porównanie o upadłej Rzeczpospolitej, spod której każdy chce wyszarpać dla siebie jak największy kawał sukna. Ponadto społeczeństwo umożliwiło Kościołowi wybudowanie w Polsce tylu kościołów, ile nigdy dawniej nie budowano, stworzenie tylu wydawnictw, ilu dawniej nigdy nie było.....Troch umiaru hierarcho.
  doceń 2
 • Stifono
  22.02.2013 21:07

  Rozumiem państwo które chce się rozliczyć.
  I to państwo się rozliczyło oddając majątek nie tylko ongiś kościelny lecz też własny a czasem w dziwnych okolicznościach cudzy.
  Nie rozumiem kościoła któremu wiecznie mało tego rozliczenia. Co się dzieje? Nie rozumiem.
  Ilu z pośród nas katolików będzie się chciało wypisywać PIT? MNIE Z PEWNOŚCIĄ NIE.
  Za mnie to robi ZUS który nie przyjmie z pewnością zlecenia mego na dokonanie odpisu.
  I nie dziwę się temu. Zresztą te 0,5 % to ja daję na tacę więc o co chodzi ?
  doceń 1
 • piotrwojciak
  22.02.2013 21:19
  Prawo własności jest bardzo ważne, fundamentalne i podstawowe dła cywilizacji. Jeżeli będziemy je łamać i lekceważyć, to zdawaliśmy wszystko. Dlatego uważam, że bp tu pełną rację. Własność musi wrócić do właściciela. Jeżeli jednemu można zabgrać, to dlaczego nie zabrać jeszcze komuś innemu? My jesteśmy Kościołem, my budowaliśmy kościoły, więc sa one nasze i tak powinno pozostać.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama