Kopalnia Roku wybrana

Została nią rybnicka kopalnia "Jankowice", która zdobyła też tytuł Bezpiecznej Kopalni.

To zwycięstwo kopalnia "Jankowice" w Rybniku osiągnęła w branżowym konkursie. Wyniki zostały ogłoszone w czwartek 21 lutego w Krakowie, w czasie XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Tytuły zostały przyznane za osiągnięcia w 2012 roku. Oprócz tytułów Kopalnia Roku i Bezpieczna Kopalnia, KWK "Jankowice" zdobyła też wysokie, trzecie miejsce w kategorii "największy postęp w roku".

W konkursie na najbezpieczniejsze kopalnie w Polsce drugie miejsce zdobyły "Brzeszcze", natomiast trzecie miejsce przypadło kopalni "Piast".

W ubiegłym roku dla załogi własnej kopalń węgla kamiennego liczba wypadków ogółem zmalała o 7,5 proc., a ciężkich urazów było o 40 proc. mniej niż rok wcześniej – skomentował Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Zwracał uwagę, że – w porównaniu z rokiem 2009 – liczba ciężkich urazów zmalała aż trzykrotnie. – To już trzeci rok z rzędu maleje wypadkowość ogółem. Pod tym względem jest lepiej niż zakładaliśmy w naszej wieloletniej strategii, w której wskazujemy 5-proc. próg satysfakcji w każdym kolejnym roku – dodał P. Litwa.

W konkursie na najlepszą kopalnię pod uwagę brane są m.in. wyniki, wydajność, koszty produkcji i postęp robót przygotowawczych. W czołówce, obok "Jankowic", znalazły się też kopalnie "Ziemowit" w Lędzinach i "Bogdanka" na Lubelszczyźnie. W kategorii "największy postęp kopalni" pierwsze miejsce przypadło należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni "Krupiński", a kolejne miejsca - Południowemu Koncernowi Węglowemu z grupy Tauron i kopalni "Jankowice".

Kapituła konkursu "Bezpieczna Kopalnia" wyłania zwycięzców na podstawie danych dotyczących wypadkowości w zakładach górniczych. Konieczny warunek to m.in. brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w zakładzie w ostatnich trzech latach. Analizowane są również liczba tzw. wypadków lekkich w minionym roku, liczba kolejnych dni bez wypadku, a także wielkość załogi i wydobycia.

Kopalnia "Jankowice" zatrudnia ponad 3,8 tys. osób, z czego prawie 3,1 tys. pod ziemią. W ubiegłym roku zdarzyło się tam 56 niegroźnych wypadków – zdecydowanie mniej niż w wielu innych kopalniach. Od sierpnia 2002 roku nie doszło tam do wypadku śmiertelnego, a ostatni wypadek, w którym górnik odniósł ciężkie obrażenia, miał tam miejsce w maju 2010 roku.

Na kolejnych miejscach w rankingu bezpiecznych kopalń znalazły się inne zakłady Kompanii Węglowej – "Brzeszcze" i "Piast". Po 8-letniej przerwie uhonorowano także wyniki w zmniejszaniu wypadkowości przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla Zakładu Górniczego "Lubin", należącego do KGHM "Polska Miedź".

W Polsce działa 31 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny. Faktycznie kopalń jest jednak o kilka więcej, bo niektóre zakłady, powstałe w wyniku łączenia kopalń, składają się z dwóch tzw. ruchów górniczych.

Ranking bezpiecznych kopalń jest wspólnym przedsięwzięciem WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. Wacława Cybulskiego, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz komitetu organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Również w czwartek ogłoszono wyniki organizowanego od 4 lat konkursu "Górniczy Sukces Roku" w kategoriach: osobowość, innowacyjność i ekologia. Nagrodzeni i wyróżnieni zostali: dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Józef Dubiński (osobowość), grupa Kopex, Instytut Technik Innowacyjnych Emag oraz Kompania Węglowa i Główny Instytut Górnictwa (innowacyjność), a także Południowy Koncern Węglowy, Kompania Węglowa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń oddział w Czeladzi (ekologia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..