Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jak wspierać kulturę?

Tematem dzisiejszej audycji jest kultura, czyli... cała nasza działalność. Kultura to wszystko, co człowiek czyni dla przetworzenia świata. Gośćmi programu Joanny Raś są ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik.

Jesteśmy zanurzeni w kulturze. Kulturą w rozumieniu konstytucji Gaudium et Spes jest cały świat przetworzony przez człowieka, wszystko co zrobiliśmy dla uczynienia go bardziej ludzkim. od czasu publikacji dokumentu minęło 50 lat - świat się zmienił. Ale niektóre aspekty pozostały. Niewątpliwie do takich należą dwie strefy: gwałtowny rozwój nauki i jej specjalizacja oraz rozwój możliwości komunikacji w skali świata. 

Co na ten temat mówił Sobór? Jakie kierunki wskazywał i jakie widział niebezpieczeństwa? Nie da się ukryć, że przewidział co najmniej kilka naszych problemów. Na przykład: konieczność zwracania uwagi na równy dostęp do kultury, czyli zapobiegania wykluczeniu. To zadanie Kościoła. Co jeszcze?

Część druga, czyli pierwszy Synod Archidiecezji Katowickiej. Dziś o powołaniu. Co to jest powołanie? To droga, na której Bóg nas postawił, najlepsza droga do zbawienia i osiągnięcia doskonałości chrześcijańskiej.

Gościem części trzeciej audycji jest ks. Leszek Makówka, przewodniczący Komisji ds. Kultury. To najbardziej świecka i najmłodsza wiekowo komisja Synodu. A kto się w niej znalazł?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama