Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kardynalska mozaika

Benedykt XVI podczas swojego pontyfikatu nigdy do Katowic nie przyjechał. Jednak, jako arcybiskup Monachium, kard. Joseph Ratzinger kilka razy to miasto odwiedził.

Do katowickiej katedry Chrystusa Króla kard. Ratzinger przyjechał razem z biskupami niemieckimi 13 września 1980 r. Był to jeden z etapów wizyty niemieckich hierarchów, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie naszego episkopatu. Kardynałowi Ratzingerowi bardzo spodobała się potężna katedra. Jego zachwyt monumentalną, sakralną budowlą był tak wielki, że na prośbę bp. Herberta Bednorza dał się łatwo przekonać do ufundowania mozaiki, która miała ozdobić kaplicę Najświętszego Sakramentu. Było to tym bardziej uzasadnione, że wystrój kaplicy Ducha Świętego, znajdującej się po przeciwnej stronie, był darem innej z diecezji zachodniej Europy. Mozaikę wenecką ufundowała do niej archidiecezja salzburska.

Milion kolorowych szkiełek

Układanie mozaiki, którą zaprojektowały artystki Lidia Kwiatkowska z Mikołowa i Teresa Madej z Piekar Śląskich, trwało pięć miesięcy. Jesienią 1981 roku to wyjątkowe dzieło było już gotowe. Złota mozaika wenecka jest wykonana z drobnych kawałków barwnego szkła i ozdabia ścianę w kaplicy Najświętszego Sakramentu, stanowiąc tło dla tabernakulum. Na powierzchni 80 mkw. ułożono około miliona kolorowych szkiełek. Z ufundowaniem mozaiki w katedrze wiąże się zabawna historia, jakoby kard. Ratzinger był bardzo zaskoczony wysokością kosztów związanych z jej wykonaniem. Jak do dzisiaj wspominają księża w kuluarach katowickiej kurii, kard. Ratzinger napisał w jednym z listów: „Byłem początkowo trochę bezradny, ponieważ nie miałem dostatecznych środków diecezjalnych i pozadiecezjalnych, które by wystarczyły dla ich pokrycia. Nie chciałem jednak zawieść waszych nadziei i w końcu znalazłem właściwe wyjście, że dla wyrównania kosztów większą część pokryję z funduszy, które mam do własnej dyspozycji. Sięga to właściwie granic moich możliwości, ponieważ przewiduje się jeszcze realizację wielu mniejszych próśb z innych krajów. (…) Cieszę się, że w ten sposób mogę przyczynić się do upiększenia i godnego wystroju waszej katedry – »ad maiorem Dei Gloriam«. Zjednoczony we wspólnej trosce o zbawienie powierzonych nam wiernych, proszę Księdza Biskupa i jego diecezjan o modlitwę”. Dzielny kardynał słowa dotrzymał i koszty pokrył.

Kaplica Dwóch Papieży

Kardynał Ratzinger przyjechał do Katowic jeszcze w 1982 roku. Natomiast 20 czerwca 1983 r. w katowickiej katedrze, w kaplicy Najświętszego Sakramentu, której ozdobienie niemiecki kardynał sfinansował, modlił się Jan Paweł II. To wydarzenie przypomina napis znajdujący się przed ołtarzem w posadzce kaplicy: „Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II 20.06.1983 roku”. Dzięki temu stała się ona dla śląskiego Kościoła niezwykłą pamiątką dwóch papieży, których można nazwać przyjaciółmi i współpracownikami. Dlatego obecnie nosi nazwę Kaplicy Dwóch Papieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama