Nowy numer 3/2021 Archiwum

Papież nas zaskoczył

Papież Benedykt XVI zaskoczył nas swoim oświadczeniem o ustąpieniu z posługi Piotrowej.

Ogłosił je światu na progu Wielkiego Postu, we wspomnienie MB Lourdzkiej, kiedy obchodziliśmy 21. Światowy Dzień Chorego. Szanujemy tę decyzję Ojca Świętego, który przez niespełna 8 lat kierował ofiarnie i z miłością łodzią Kościoła. Pamiętamy, że pierwsze kroki po wyborze skierował do Ojczyzny swego poprzednika. Przyjechał do Polski, Ojczyzny Jana Pawła II, z którym łączyły go lata harmonijnej współpracy w służbie Królestwu Bożemu. Wsłuchiwał się z uwagą w wołanie Ludu Bożego – Santo Subito – i rychło ogłosił Jana Pawła II błogosławionym Kościoła.

Wdzięczni Bożej Opatrzności za papieża Benedykta z uwagą odczytujemy słowa zawarte w jego oświadczeniu, w których informuje, iż w swoim sumieniu odczytał w świetle wiary, że Bóg oczekuje od niego takiego właśnie kroku. Przejścia z aktywnej służby Kościołowi Chrystusa w przestrzeń drugiego planu, w przestrzeń modlitwy, samotności i cierpienia, aż do pełnego z Nim zjednoczenia w tajemnicy Krzyża.

Decyzja Ojca Świętego budzi respekt, przechodzący w uznanie i wdzięczność za wszystko, co uczynił dla Kościoła w naszym kraju i w świecie. W sposób szczególny będziemy dziękować za posługę papieża Benedykta XI Kościołowi w dniu 28 lutego w katowickiej katedrze i we wszystkich Kościołach archidiecezji katowickiej.

+ Wiktor Skworc, ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama