Nowy numer 38/2021 Archiwum

Najstarszy! przejdź do galerii

O 150 lat starszy niż sądzono jest kościół w Ćwiklicach koło Pszczyny. Nadeszły sensacyjne wyniki analizy dendrochronologicznej.

Kościół św. Marcina w Ćwiklicach okazał się najstarszym drewnianym zabytkiem Górnego Śląska! Pierwszy z dębów, który posłużył do jego budowy, ścięto wiosną 1461 roku. Kolejne dęby, jodły, sosny i świerki padały pod siekierami drwali w następnych latach, aż do wiosny 1466 roku.

Autor ekspertyzy Aleksander Konieczny z Torunia pobrał 113 próbek drewna z różnych części tego kościoła. Według jego datacji, został wzniesiony w latach 1464–1466. Jest więc o rok starszy od innego znakomitego śląskiego zabytku, drewnianego kościółka w Łaziskach Rybnickich.

Zanim wypłynął Kolumb

– Myślałem, żeby w gazecie parafialnej zrobić skrót wiadomości z 1466 roku: „Król Polski Kazimierz Jagiellończyk zawiera z Krzyżakami Pokój Toruński. W Ćwiklicach pod Pszczyną powstaje nowy kościół” – mówi Zdzisław Grygier, szafarz i redaktor parafialnego miesięcznika „Morcinek”. – Przed kościołem stoi jeszcze taka zielona tabliczka Szlaku Architektury Drewnianej z informacją, że to zabytek z XVI/XVII wieku. Ale to już nieaktualne – dodaje.

Drzewa na kościół w Ćwiklicach były ścinane 30 lat przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. To nie koniec sensacji. Do tej pory historycy sądzili, że wieża kościoła jest zaledwie XIX-wieczna. Badania pokazały, że w XIX wieku wieżę tylko w inny sposób obito deskami, i to w dodatku psując nieco jej smukły kształt. – Ona pochodzi nie z XIX, ale z połowy XVII wieku! – powiedział nam A. Konieczny.

Analizę dało się przeprowadzić, bo kościół jest poddawany generalnemu remontowi. Prace trwają od czerwca 2010 roku, kiedy to zaszkodziła mu powódź.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama