Katedra Ratzingera

Obecny papież podczas swojego pontyfikatu nigdy Katowic nie odwiedził. Jednak Joseph Ratzinger kilka razy był w tym mieście, jeszcze jako abp Monachium.

Arcybiskup Monachium kard. Joseph Ratzinger wraz z biskupami niemieckimi odwiedził katowicką katedrę 13 września 1980 r. Bardzo spodobała mu się ta potężna, sakralna budowla. Na prośbę bp. Herberta Bednorza dał się łatwo przekonać do ufundowania mozaiki, która miała ozdobić kaplicę Najświętszego Sakramentu. To wyjątkowe dzieło było gotowe już jesienią 1981 r. Kard. Ratzinger przyjechał do Katowic jeszcze w 1982 roku. W katowickiej katedrze 20 czerwca 1983 r. w kaplicy Najświętszego Sakramentu, której ozdobienie niemiecki kardynał sfinansował, modlił się Jan Paweł II. Dzięki temu stała się ona dla śląskiego Kościoła niezwykłą pamiątką dwóch papieży, których można nazwać przyjaciółmi i współpracownikami. Dlatego obecnie nosi nazwę Kaplicy Dwóch Papieży.

Z ufundowaniem mozaiki w katedrze wiąże się zabawna historia, jakoby kard. Ratzinger był bardzo zaskoczony wysokością kosztów związanych z jej wykonaniem. Układanie mozaiki, którą zaprojektowały artystki Lidia Kwiatkowska z Mikołowa i Teresa Madej z Piekar Śląskich, trwało pięć miesięcy. Złota mozaika wenecka jest wykonana z drobnych kawałków barwnego szkła i ozdabia ścianę w kaplicy Najświętszego Sakramentu, stanowiąc tło dla tabernakulum. Na powierzchni 80 mkw. ułożono około miliona kamyczków.

Jak do dzisiaj wspominają księża w kuluarach katowickiej kurii, kard. Ratzinger miał im wtedy napisać w jednym z listów: "Byłem początkowo trochę bezradny, ponieważ nie miałem dostatecznych środków. Nie chciałem jednak zawieść waszych nadziei i w końcu znalazłem właściwe wyjście - dla wyrównania kosztów większą część pokryję z funduszy, które mam do własnej dyspozycji. Sięga to właściwie granic moich możliwości". Dzielny kardynał słowa dotrzymał i koszty pokrył.

Oprócz tego widocznego dzieła, jakim jest piękna mozaika w Katowicach, Benedykt XVI zostawia całemu światu jeszcze piękniejsze nauczanie. Jego rozważania pokazują wyjątkową głębię i logikę. Warto je poznać, choćby po to, aby ich autorowi zadać pytania, jeśli tylko zrodzą się jakieś wątpliwości.  Może od 28 lutego Benedykt XVI będzie miał więcej czasu i na niejedno odpowie na Twitterze.

Katedra Ratzingera   Mozaika ma powierzchnię 80 mkw. i jest wykonana z około miliona drobnych kawałków barwnego szkła weneckiego ks. Paweł Łazarski/GN

Zagłosuj w naszej sondzie Mozaika Ratzingera

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..