Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wandale w rękach policji

Sprawcy dewastacji cmentarza w Szopienicach zostali zatrzymani.

Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Katowic w wieku 20 i 16 lat. W nocy z 1 na 2 lutego zniszczyli na cmentarzu "na górce" przy ul. Brynicy w Katowicach-Szopienicach aż 72 nagrobki. Poprzewracali krzyże, porozbijali płyty i elementy pomników. Straty oszacowano wstępnie na ponad 100 tys. zł.

Policjanci przyjęli, że to był akt wandalizmu bez podtekstu religijnego, bo na uszkodzonych nagrobkach nie było żadnych symboli ani haseł. Wyznaczyli 3 tys. zł nagrody za wskazanie sprawcy.

Parafianie z Szopienic już w niedzielę 3 lutego modlili się o światło Ducha Świętego dla policjantów, aby znaleźli winnych, oraz o nawrócenie sprawców.

Ci wpadli, bo – ciekawi efektów swojej dewastacji – wrócili w rejon cmentarza w Szopienicach już następnej nocy. Tam wylegitymowali ich policjanci. To wydarzenie naprowadziło policję na trop. Obaj sprawcy przyznali się do winy. Młodszy odpowie przed sądem rodzinnym. Wobec starszego prokurator zastosował policyjny dozór. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych i zniszczenie grobów grozi mu 5 lat więzienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast