Nowy numer 38/2021 Archiwum

Św. Jacek w Katowicach

Dominikanie zwrócili się z prośbą do krakowskiego klasztoru.

Jak podaje serwis dominikanie.pl, katowicka parafia Przemienienia Pańskiego otrzyma relikwie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina. 

Będą to relikwie pierwszego stopnia, które zostaną przywiezione przez delegację parafian. Uroczyste przekazanie nastąpi 9 lutego podczas Mszy św. u grobu św. Jacka w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie. Natomiast w marcu relikwiarz zostanie wprowadzony do parafii. – Wierzymy, że to św. Jacek przyczynił się do tego, że jesteśmy w Katowicach. Chcemy, aby jego wstawiennictwo wspierało teraz zapoczątkowane przez nas dzieło. Nie wyobrażamy sobie również, by relikwii Jacka nie było na ziemi, której jest patronem – powiedział serwisowi dominikanie.pl o. Michał Śliż, proboszcz parafii.

Ojcowie dominikanie we wrześniu ubiegłego roku objęli parafię Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Jest ona zlokalizowana w ścisłym centrum miasta.

Św. Jacek Odrowąż urodził się w 1186 r. w Kamieniu Śląskim. W 1221 r. wraz z bł. Czesławem przyjął z rąk św. Dominika habit. Założył klasztory m.in. w Krakowie, Gdańsku i Toruniu. Zmarł 15 sierpnia 1257 r. w Krakowie. Jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 17 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama