Nowy numer 33/2018 Archiwum

Straż Miejska zostaje

Referendum przeprowadzone w niedzielę 3 lutego w Pszczynie jest nieważne.

Frekwencja w głosowaniu nie przekroczyła wymaganych 30 proc. uprawnionych. Do urn poszło tylko około 15 procent mieszkańców Pszczyny – czyli niewiele więcej, niż podpisało się pod wnioskiem o referendum. Większość głosujących chciało likwidacji Straży Miejskiej.

Referendum było inicjatywą Kongresu Nowej Prawicy, który pod wnioskiem w tej sprawie zebrał w ok. 50-tysięcznej Pszczynie ponad 5 tys. podpisów. Działacze Kongresu argumentowali, że straż nie spełnia należycie powierzonych jej zadań, a jej utrzymywanie jest marnotrawstwem środków. Z tą argumentacją nie zgadzały się władze miasta. Według burmistrza Dariusza Skrobola, niechęć grupy mieszkańców do Straży Miejskiej wynika z prowadzonej kilka lat temu - za rządów poprzednich władz miasta - akcji fotoradarowej. W tych częściach gminy, gdzie wówczas wystawiano najwięcej mandatów, frekwencja przeciwników straży była zauważalnie wyższa. Obecnie pszczyńska straż nie używa już fotoradaru.

Pszczyńska Straż Miejska, wraz z komendantem i jego zastępcą, zatrudnia 19 strażników, a także cztery osoby cywilne - trzy z nich obsługują miejski monitoring, czwarta zajmuje się administracją. W ubiegłym roku strażnicy zanotowali blisko 2,5 tys. interwencji.

Tegoroczny budżet tej formacji to blisko 1,4 mln zł. W ubiegłym roku utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało niespełna 1,3 mln zł - ok. 100 tys. zł mniej niż zaplanowano w budżecie.

Referendum lokalne przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania. Do złożonego w październiku ubiegłego roku pszczyńskiego wniosku dołączono 5,1 tys. podpisów. Wcześniej próbę zorganizowania referendum pojęto w Rybniku, jednak komisja weryfikująca dokumentację uznała, że głosowanie nie może się odbyć m.in. ze względu na zbyt małą liczbę prawidłowych podpisów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama