Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Musimy wzgardzić światem

Musimy wzgardzić światem przejdź do galerii

– Bardziej niebezpieczny jest świat, który nas chwali i kusi niż ten, który z nami walczy – podkreślił o. Krzysztof Dyrek podczas obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w naszej archidiecezji.

 
Podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby Marta Sudnik-Paluch/GN

Przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów spotkali się dziś w katedrze, by wspólnie modlić się w Święto Ofiarowania Pańskiego. Konferencję wygłosił o. Krzysztof Dyrek, jezuita. Przypomniał on zebranym, że bycie osobą konsekrowaną powinno definiować podejście do otoczenia. – Potrzebne jest wewnętrzne odejście od świata. Wzgardzenie światem i jego wartościami. Jezus przypomina nam u św. Jana w jedenastym rozdziale, że my nie jesteśmy z tego świata. Jezus też prosi Ojca, aby nas nie zabierał – to oznacza, że odejście od świata nie oznacza pogardy, izolacji czy obojętności. Jest to odejście od świata, by do niego powrócić, by go zbawić i zmieniać. Jesteśmy zatem w świecie, ale nasze wnętrza są wypełnione czymś innym – zauważył jezuita.

Jednocześnie zwrócił uwagę na konsekwencje źle rozumianej potrzeby odejścia – izolację, zniechęcenie, zobojętnienie lub nadmierną integrację. – Żadna z tych postaw nie jest właściwa. Bardziej niebezpieczny jest świat, który nas chwali i kusi niż ten, który z nami walczy – podkreślił o. Dyrek. Dodał jednocześnie, że osoby konsekrowane powinny "żyć światem i jego problemami, a jednocześnie nie zatracać się, istoty bycia posłanym przez Jezusa". – Nie możemy ulec duchowi świata, tracąc aromat i smak Chrystusa – zauważył. Przypomniał również o wpływie otoczenia na jakość życia osób konsekrowanych. – Świat ma także wpływ na nas, także dzielimy ze światem jego choroby. Choroby świata są także chorobami naszymi – zwrócił się do zgromadzonych, przypominając, że w wielu zgromadzeniach bolączką jest odejście od cnoty ubóstwa i zatarcie się granicy pomiędzy stylem życia osób konsekrowanych a świeckich, do których są posłane.

O potrzebie umierania dla świata mówił także abp Wiktor Skworc podczas uroczystej Eucharystii. – Odejść znaczy umierać, żeby żyć. Jesteśmy wezwani, by być solą ziemi. Te chrystusowe słowa odnosimy dziś do wszystkich osób konsekrowanych – przypomniał zebranym. – Jesteście takimi, jeżeli pozostajecie wewnętrznie wolni, potraficie odejść od rzeczy, osób, aby poznawać Jedynego.

Życie osób konsekrowanych porównał z "metafizyką ziarna pszenicznego wrzuconego w ziemię". – Ten negatywny sens odejścia jednak nigdy nie zostaje rozłączony z sensem pozytywnym: odchodząc zawsze się ku czemuś zmierza – zauważył metropolita. – Jesteście solą ziemi, jeżeli ukazujecie owo odejście jako wyruszenie w drogę z Jezusem. W tym sensie już na ziemi spełnia się w was to, co będzie udziałem zbawionych w niebie.

« ‹ 1 2 › »
Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji

WIARA.PL DODANE 02.02.2013 AKTUALIZACJA 04.02.2013

Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji

W Święto Ofiarowania Pańskiego osoby konsekrowane wspólnie modliły się w katowickiej katedrze. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zauważył również, że dzięki osobom konsekrowanym i ich przykładowi życia radami ewangelicznymi świat nie popadł całkowicie w nihilizm. Zdjęcia: Marta Sudnik-Paluch/GN  
oceń artykuł Pobieranie..

Marta Sudnik-Paluch

|

GOSC.PL

publikacja 02.02.2013 14:18

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP WIKTOR SKWORC
  • DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO
  • KATOWICE
  • O. KRZYSZTOF DYREK

Polecane w subskrypcji

  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X