Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Abp Skworc: Prymas cenił śląską rzetelność

W specjalnym komunikacie metropolita katowicki wezwał wszystkich diecezjan do modlitwy w intencji zmarłego prymasa Józefa Glempa

„Cenił śląską rzetelność, pracowitość i otwartość na kwestie społeczne, które wybrzmiewały podczas stanowych pielgrzymek ludzi pracy do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich” – czytamy o zmarłym Prymasie Polski kard. Józefie Glempie w komunikacie, jaki w związku z jego śmiercią wydał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Komunikat będzie odczytany w parafiach całej archidiecezji katowickiej w najbliższą niedzielę. Abp Skworc wezwał w nim do modlitwy w intencji Zmarłego.

„Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jego Eminencji kard. Józefa Glempa, byłego metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego, w latach 1981-2009 Prymasa Polski. Zarówno Jego cierpienie jak i śmierć wpisujemy w wydarzenia zbawcze Jezusa Chrystusa” – stwierdza metropolita katowicki.

Abp Skworc przypomniał, że kard. Józef Glemp, podejmując wielorakie funkcje w polskim Kościele, nie ukrywał swojej życzliwości wobec mieszkańców Śląska. Wskazał, że jako Prymas Polski uczestniczył w 1983 roku w przygotowaniach związanych ze spotkaniem Ojca Świętego Jana Pawła II z wiernymi Śląska i Zagłębia na katowickim lotnisku Muchowiec. „Cenił śląską rzetelność, pracowitość i otwartość na kwestie społeczne, które wybrzmiewały podczas stanowych pielgrzymek ludzi pracy do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zmarły Kardynał potwierdzał jedność z wiernymi Śląska swoją obecnością na pielgrzymkach mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich”. Metropolita katowicki przypomniał też, że w czerwcu 1985 roku zmarły Prymas był konsekratorem bp. Damiana Zimonia, wówczas nowego ordynariusza diecezji katowickiej.

„Jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności za dar życia i posługi Jego Eminencji śp. kard. Józefa Glempa” – napisał abp Skworc. Zwrócił się do duszpasterzy o odprawienie w każdej parafii archidiecezji katowickiej Mszy świętej w intencji śp. Prymasa Seniora w dniu jego pogrzebu albo w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, gdy przypada 30. rocznica przyjęcia przez śp. arcybiskupa Józefa Glempa z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II biretu kardynalskiego.

Wypowiedź rzecznika archidiecezji katowickiej ks. Łukasza Gawła:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama