Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Jest nowy marszałek województwa śląskiego

Został nim Mirosław Sekuła z Platformy Obywatelskiej.

Zastąpił Adama Matusiewicza z tej samej partii, który podał się do dymisji z powodu grudniowego zamieszania przy przejmowaniu połączeń kolejowych w regionie przez Koleje Śląskie.

Mirosław Sekuła był w latach 90. XX wieku przewodniczącym Rady Miejskiej, a później wiceprezydentem Zabrza. W 2001 r. został na sześcioletnią kadencję prezesem NIK; był też posłem PO. Środowiska konserwatywne twierdzą, że kierował tzw. hazardową komisją śledczą w taki sposób, żeby żadnej afery nie wyjaśniła. Cała Polska widziała w telewizji, jak rozmawia z pustymi krzesłami, żeby przerwać przesłuchanie świadka Zbigniewa Chlebowskiego (choć minęło dopiero 6 minut z zarządzonej przez niego 10-minutowej przerwy, zapytał puste miejsca, kto ma jeszcze pytania do świadka, po czym pospiesznie zamknął przesłuchanie). To wydarzenie wypomnieli mu 21 stycznia w sejmiku radni opozycji, w czasie debaty przed jego wyborem na marszałka województwa.

W Sejmie wydawało się, że we wielu sprawach jest mu bliżej do prawej, konserwatywnej części PO. Komisja hazardowa okazała się jednak dla niego katastrofą wizerunkową. Przegrał wybory na prezydenta Zabrza, zdobywając zaledwie 13,5 proc. głosów. W ostatnich wyborach do Sejmu nie wziął już udziału. Został wiceministrem finansów.

Choć w przeszłości Mirosław Sekuła wypowiadał się bardzo krytycznie o udziale Ruchu Autonomii Śląska w rządach nad województwem śląskim, jako marszałek opowiedział się za dalszą koalicją PO z PSL i RAŚ. – Koalicja, która istnieje, sprawdza się bardzo dobrze – powiedział zdecydowanie z mównicy w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Marszałek Sekuła jest absolwentem Politechniki Śląskiej, ma 58 lat, jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci i troje wnucząt.

14 stycznia radni Sejmiku wybrali też wicemarszałków. Ponownie zostali nimi Aleksandra Gajewska-Przydryga i Mariusz Kleszczewski (oboje z PO). Do Zarządu Województwa Śląskiego znów trafił Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska. Jedyna zmiana (poza stanowiskiem marszałka) dotyczy miejsca w Zarządzie, obsadzanego przez Polskie Stronnictwo Ludowe: Aleksandrę Banasiak, zasiadającą w poprzednim Zarządzie, zastąpił dotychczasowy wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama